Pilot ölçekli waelz-oxide prosesinde ark ocaklı tesislerin baca tozundan çinko geri kazanımı
Zinc recovery from flue dust of arc furnace plants in the pilot scale waelz-oxi̇de process
  1. Tez No: 853249
  2. Yazar: BİLAL DAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çelik üretiminde birincil hammade kaynağı demir cevheri iken,ikinci hammadde kaynağı ise çelik hurdalardır. Ülkemizde çelik üretiminin %80 ni Elektrikli Ark Ocağında (EAO)hammadde hurda kullanılarak gerçekleştirilmektedir.Elektirik ark fırınlarında gerçekleştirilen çelik üretim sırasında 1 ton çelik başına hurda bileşiğine bağlı olarak %25-45 Zn içeren 10-15 kg baca tozu oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında kurulmuş olan pilot ölçekli tesiste küçük orandaki baca tozlarının içerisindeki Zn'yu hem doğaya olan zararından korumak, hem de ayrılıştırıp kullanılabilir saf hammadde haline getirmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada yapılan deneyler sonucunda saf olarak %63 ZnO geri kazanımı elde edilmiştir. Kavurma işlemi sonrası bu oran %84' e ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
While the primary raw material source in steel production is iron ore, the secondary raw material source is steel scrap. In our country, 80% of steel production is carried out using raw material scrap in Electric Arc Furnaces (EAF). During steel production in electric arc furnaces, 10-15 kg of flue dust containing 25-45% Zn is produced per 1 ton of liquid steel, depending on the scrap composition. In the Pilot-scale facility established in this thesis study, it is aimed to protect the Zn in small amounts of flue dust from harming the nature and to separate it and turn it into a usable pure raw material. As a result of the experiments conducted in this study, 63% pure ZnO recovery was achieved. After the roasting process, this rate reached 84%.