Türkiye'de gerçekçi matematik eğitimi ile ilgili yayımlanan çalışmaların analizi
Analysis of published studies on realistic mathematics education in Turkey
  1. Tez No: 853297
  2. Yazar: UTKU MERT ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Gerçekçi Matematik Eğitimi ile ilgili yayımlanmış araştırmaların yönelimlerini tespit etmektir. Araştırmada doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri 2023 yılı Ekim ayına kadar Gerçekçi Matematik Eğitimine yönelik Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi, Dergipark ve Google Scholar veri tabanında bulunan ve erişilebilir olan 94 lisansüstü tezden ve lisansüstü tezlerden üretilmemiş olmak üzere metinlerinin tümüne ulaşılabilen 16 makaleden elde edilmiştir. Araştırma kapsamında çalışmaların yayım türleri, yılları ve dilleri; yayımlandıkları ana bilim dalları, yükseköğretim kurumları, enstitüler ve dergiler; araştırma desenleri ve yöntemleri; çalışma grubu türü, çalışma grubu büyüklükleri, veri toplama araçları ve sayıları, veri analiz yöntemleri, amaçlar ve sonuçlar incelenmiştir. Veriler içerik analizi ve betimsel içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde en fazla çalışmanın 2019 yılında yapıldığı; araştırmada bulunan makale, yüksek lisans tezleri ve doktora tezlerinin sayısı incelendiğinde en fazla çalışmanın yüksek lisans tezlerinde olduğu ve en çok çalışmanın matematik ve fen bilimleri eğitimi anabilim dalında yayımlandığı gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışmalarda dil olarak çoğunlukla Türkçe tercih edilmiştir. Çalışmaların genellikle eğitim bilimleri enstitüsünde, Necatibey Eğitim Fakültesi Elektronik Fen ve Matematik Eğitimi Dergisi'nde ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ile Atatürk Üniversitesi'nde yapıldığı, çalışmalarda çoğunlukla nicel desen ve yarı deneysel yöntemin seçildiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin en çok tercih edilen çalışma grubu türünün olduğu, çalışma grubu büyüklüğünün genellikle 51 ve üstü olduğu, veri toplama aracı olarak en çok testlerin kullanıldığı ve sıklıkla iki veri toplama aracının tercih edildiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte t-testi, içerik analizi ve tablonun veri analizi yöntemi olarak daha sık kullanıldığı, çalışmaların amaçlarının daha çok başarı üzerinde olduğu, çalışmaların sonuçlarının ise başarıyı olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak öğretmen adaylarının Gerçekçi Matematik Eğitimine ilişkin mesleki gelişimlerini destekleyen çalışma sayısının arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the trends of published studies on Realistic Mathematics Education in Turkey. The document review method was employed in the research. Data for the study were obtained from 94 postgraduate theses and 16 articles available in the Higher Education Council National Thesis Center, Dergipark, and Google Scholar databases related to Realistic Mathematics Education until October 2023. These sources were chosen based on their accessibility, and the absence of repetition in content. The study explored the publication types, years, and languages of the works; the main disciplines in which they were published; the higher education institutions, institutes, and journals where the research was conducted; research designs and methods; types of study groups, sizes of study groups, data collection tools and numbers; data analysis methods, objectives, and results. The data were analyzed using content analysis and descriptive content analysis methods. The results of the study revealed that the majority of the studies were conducted in 2019. When examining the number of articles, master's theses, and doctoral theses, it was observed that the majority of the studies were master's theses, and most of the research was published in the field of mathematics and science education. Additionally, Turkish was predominantly used as the language in the studies. The research found that the studies were generally conducted in the Institute of Educational Sciences, particularly in the Necatibey Faculty of Education Electronic Journal of Science and Mathematics Education, and at Aydın Adnan Menderes University and Atatürk University. It was determined that mostly quantitative designs and quasi-experimental methods were chosen in the studies. Moreover, the research revealed that middle school students were the most preferred study group type, with sample sizes generally being 51 and above. Tests were the most frequently used data collection tool, and the use of two data collection tools was common. Additionally, t-tests, content analysis, and tabular data analysis were more frequently employed as data analysis methods. The study found that the objectives of the research were mostly related to achievement factors, and the results of the studies positively affected achievement. In conclusion, it is recommended to increase the number of studies supporting the professional development of teacher candidates in Realistic Mathematics Education.