Karma yeme ilave edilen kurutulmuş domates posası düzeyinin sütten kesilmiş kıl keçisi oğlaklarının besi performansları üzerine etkisi
Effects on growth performance of dried tomato pulp supplemented to diets in weaning hair goat kids
  1. Tez No: 85334
  2. Yazar: TANER GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi KARMA YEME İLAVE EDBLEN KURUTULMUŞ DOMATES POSASI DÜZEYİNİN SÜTTEN KESİLMİŞ KIL KEÇİSİ OĞLAKLARININ BESİ PERFORMANSLARI ÜZERİNE ETKİSİ Taner GOKDOGAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı 1999, Sayfa : 25 Bu çalışmada, kuru domates posasmın sütten kesilmiş oğlak rasyonlarında kullanılmasının performans karakterlerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, 18 adet Akdeniz Kıl Keçisi 3 gruba ayrılmış ve % 0, % 10 ve % 20 kuru domates posası içeren rasyonlarla 70 gün süreyle beslenmişlerdir. Rasyon kuru domates posası seviyeleri 3., 4. ve 5. periyotlardaki canlı ağırlık değerlerini, 1. ve 2. periyotlardaki canlı ağırlık artışlarım ve 2. ve 5. periyotlardaki yemden yararlanma katsayılarını önemli derecede etkilemiştir (P0.05). ANAHTAR KELİMELER : Oğlak, Kuru Domates Posası, Performans. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS ON GROWTH PERFORMANCE OF DRIED TOMATO PULP SUPPLEMENTED TO DIETS IN WEANING HAIR GOAT KIDS Taner GÖKDO?AN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science 1999, Page: 25 In this study, it was investigated that the effects diet containing of dried tomato pulp on performance characteristics of weaned kids. In the experiment, 18 hair kids were separated in to 3 groups. The kids were fed with diets contained three different levels of dried tomato pulp (0, 10 and 20 %) for 70 days. Live weights at 3., 4. and 5. periods, live weight gains at 1. and 2. periods feed efficiency ratios at 2. and 5. periods were affected significantly by the dried tomato pulp (P0.05). KEY WORDS : Kid, Dried Tomato Pulp, Performance. IV