Şanlıurfa ilinde meydana gelen kentsel değişimin uzaktan algılama teknikleri yardımıyla belirlenmesi
Determining of the urban changes in the province Şanlıurfa by remote sensing technics
  1. Tez No: 85335
  2. Yazar: YASEMİN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ÇULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Şanlıurfa İlinde Meydana Gelen Kentsel Değişimin Uzaktan Algılama Teknikleri Yardımıyla Belirlenmesi Yasemin GÜLTEKİN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilin Dalı 1996,Sayfa:65 Bu çalışmada Landsat-TM uydu verileri yardımıyla, Şanlıurfa'nın 1989 ve 1996 yıllan arası yerleşim alanları değişimi tespit edilmiştir. Çalışmada temel veri olarak, Şanlıurfa'ya ait Ekim 1989 ve Haziran 1996 Landsal-TM uydu verilerinin, 3, 4, 5 ; 1, 3, 7 ; 2, 4, 7 ; 7, 1, 3. ve 7, 1, 4. band kombinasyonu denenmiş olup, yerleşim alanlarının belirlenmesinde en iyi band kombinasyonun 2, 4, 7. ve 1, 3, 7. band bileşimleri olduğu belirlenmiştir. 1989 ve 1996 yıllarına ait Landsat-TM uydu görüntüleri üzerinde yapılan alan sorgulaması sonucu,1989 yılında Şanlıurfa'nın yerleşim alam 1400 ha, 1996 yılında ise 2122 ha, 1989-1996 yıllan arası yerleşim alanlarındaki değişim oram ise yaklaşık %52 olarak saptanmıştır ANAHTAR KELİMELER: Uzaktan Algılama, Kentsel Değişim, Landsat-TM Uydu Görüntüsü. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Determining Of The Urban Changes In The Province Şanlıurfa By Remote Sensing Technics Yasemin GULTEKIN Harran University Gratuate School Of Naturel And Applied Science Department Of Soil Science 1996,Page:65 In this study, the urbanization changes of Şanlıurfa city has been determined by the Landsat- TM satellite data in 1 989 and 1 996. As basic data, the band combinations 3,4,5; 1,3,7; 2,4,7; 7,1,3 and 7,1,4, which belong to October 1989 and June 1996 have been tested in mis study. And it is determined that the 2,4,7 and 1,3,7 are the best band combinations in the determination of urban areas. At the end of the interrogation of area on the images which belong to the years from 1989 to 1996 of the satellite Landsat-TM. it is determined that in 1989, the urban areas of Şanlıurfa is 1400 hectares and in 1996, it is 2122 hectares also changing rate of urban areas was determined 52 %, between the years 1989 and 1996. KEY WORDS: Remote Sensing, Urban Changes, Landsat-TM Satellite Image.