Süreksiz katsayılı çok noktalı sınır değer probleminin spektral özellikleri
Spektral properties of many point boundary value problem with discontinuous coefficient
  1. Tez No: 853377
  2. Yazar: TEVHİDE BALTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu doktora tez çalışmasında ikinci mertebeden süreksiz katsayılı bir diferensiyel denklem ve sınır şartlarından oluşan bir sınır değer problemi göz önüne alınmıştır. Problemin diferensiyel denklemi özdeğer parametresine sahip olup denklemdeki katsayılar tanım aralığının iki iç noktasında süreksiz olan fonksiyonlardır. Problemin tanım aralığı iki tane süreksizlik noktasına sahip olduğundan problem üç aralıklı bir sınır değer problemidir. Bu nedenle problem tanım aralığının uç noktalarındaki sınır şartları ile süreksizlik noktalarındaki geçiş şartları adı verilen sınır şartlarıyla birlikte altı tane sınır şartlarından oluşan bir problemdir. Ayrıca bütün sınır şartları aralıkların iç noktalarına ait şartlar da bulundurmaktadır. Dolayısıyla çözülebilirliğini araştırdığımız problem; süreksiz katsayılı, çok noktalı, özdeğer parametreli ve geçiş şartları bulunduran bir sınır değer problemidir. Tez kapsamında özelliklerini yukarıda ifade ettiğimiz bu problemin araştırılmasının temel ağırlığı, problemin ürettiği diferensiyel operatörün özellikleri üzerine yaptığımız çalışmalardır. Bu diferensiyel operatör aralıklara ait Sobolev uzaylarının direkt toplam uzayında tanımlıdır. Bu operatör aynı direkt toplam uzayına, sınır şartlarının değerlendirildiği altı boyutlu kompleks uzayların da ilave edilmesiyle elde edilen Sobolev uzaylarının direkt toplam uzayında değerlendirilmektedir. Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür özeti, ikinci bölümde genel kavramlar ve tanımlar, üçüncü bölümde ise göz önüne aldığımız bu yeni problemin çalışma aşamaları ve diferensiyel operatörün koersitivliğinin ve Fredholm operatörü olması ile ilgili teoremler ve ispatları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, a boundary value problem consisting of a second-order differential equation with discontinuous coefficients and boundary conditions is considered. The differential equation of the problem has an eigenvalue parameter and the coefficients in the equation are the functions that are discontinuous at two internal points of the domain. Therefore, the under consideration problem which has six boundary conditions with transmission conditions of discontinuity points in the domain and the endpoints of the domain becomes three-interval boundary value problem. In addition, all boundary conditions also contain conditions for the the interior points of intervals. Therefore, the problem solvability of which is being investigated is a boundary value problem with discontinuous coefficients, multiple points, eigenvalue parameters and transmission conditions. The properties of the differential operator which is produced by the problem and whose properties have mentioned above are the main focus of the this thesis. Furthermore, the differential operator that considered is defined on the direct sum space of the Sobolev spaces of the intervals. It is evaluated in the direct sum space of Sobolev spaces, which is obtained by adding six-dimensional complex spaces where boundary conditions are evaluated to the same direct sum space. This thesis consists of three main parts. In the first part the literature research is given. In the second part general concepts and definitions are given. In the third part the working stages of considered new problem and the proofs of the theorems about the coercivity of the differential operator and the Fredholm operator are given.