Türk müziğinin gelişim sürecinde hafızlık geleneğinin rolü
The role of the hafiz tradition in the development process of Turkish music
- Tez No: 853391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SOYLU BAĞÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türk müziği Türklerin İslamiyet'i kabul etmelerinden sonra büyük değişimler göstermiş sanat müziği ve halk müziğinin yanı sıra dinî musiki formunda da müzik üretimleri yapılmıştır. Gerek icra, bestecilik ve nazariyatta gerekse musikinin içeriğine yansıyan incelikli bir sanat anlayışıyla bu üretimler arasında hafızlık geleneğinin önemi her dönem vurgulanmıştır. Hafızlığın Türk müziğinin gelişiminde ne denli etkili olduğu ve hatta musikişinaslar arasında zikredilen "Türk müziği hafızların sırtında gelişmiştir'' sözü bu konunun önemini ziyadesiyle vurgulamaktadır. Bu çalışmada hafızlık geleneğinin Türk müziğinin gelişimine ne gibi katkılar sağladığı, kimlerin bu konuda öne çıktığı betimsel tarama yöntemiyle tespit edilip anlatılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde hafızlığın muhtevasından ve tarihçesinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise müziğin İslam tarihindeki yerine ve gelişimine değinilmiştir. İslam'ın müziğe bakış açısı Kur'an ve hadis kaynaklarından yararlanılarak yorumlanmıştır. Son bölümde Türk müziğinde önem arz eden beş hafız musikişinas hakkında çalışmalar yapılmış, bu musikişinasların meşk geleneğindeki rolleri ve bu geleneğe katkıları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As it is known, Turkish music showed great changes after the Turks accepted Islam, and it was formed in the form of religious music as well as art music and folk music. The fact that the tradition of hafiz was influential in the development of Turkish music, and even among musicians, the phrase“Turkish music developed on the backs of hafiz”emphasizes the importance of this issue. In this study, the contributions of the tradition of hafiz to the development of Turkish music were determined and explained as a result of the literature review. In the first part of the study, the content and history of memorization are mentioned. In the second part, the place and development of music in the history of Islam is mentioned. It is stated in the study by interpreting Islam's perspective on music by making use of the Qur'anic hadith sources. In our last section, literature studies about five famous hafız musicians who are famous in Turkish music, how they took place in Turkish music with meşk tradition, their contributions and importance were examined and analyzed. In the light of these hafiz, the effects of hafiz tradition on Turkish music have been stated and the result has been reached.