Siyasal kampanya sürecinde Twıtter: 2023 Türkiye genel seçimlerinde Millet İttifakı adayının Twıtter kullanımı
Twitter in the political campaign process: The candidate of the Nation Alliance in the 2023 Turkish general elections Twitter usage
  1. Tez No: 853690
  2. Yazar: AYÇA ÖZLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TUĞÇE KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Siyasal reklamcılık siyasal kampanya süreçlerinin en önemli araçlarından bir tanesidir. Siyasi aktörlerin seçim faaliyetlerini öne çıkarmak ve kendilerini tanıtmak için kullandığı seçim kampanyaları ve reklamcılık faaliyetleri zamanın gereklerine uygun olarak yeni medyanın ortaya çıkışıyla beraber dönüşmüştür. Seçim zamanlarından önce seçmenleri etkilemek, tutum ve davranış şekillerinde değişiklik yaratmak için yapılan siyasi reklamcılık çalışmaları sahadan yeni medyaya dönüşmüştür. Yeni medyanın kazandırdığı olanaklarla kampanyalar hedef kitlelerine zamandan mekândan bağımsız ulaşmaya başlamıştır ve geleneksel siyasal reklam kampanyalarında yeni medya araçları tercih edilir olmuştur. Bu da dijital medyanın siyasi arenada giderek artan rolünü vurgulamaktadır. Türkiye'de ve dünyada yeni medya araçlarının siyasal kampanya süreçlerinde tercih edilmesi seçim sonuçlarını doğrudan ve dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Bu araştırmada, yeni medyada siyasal reklamcılığın gücü ve etkisi, 2023 Türkiye Genel Seçimlerinde Millet İttifakı Adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Twitter aracılığıyla gerçekleştirdiği iletişim faaliyetleri baz alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political advertising is one of the crucial tools in the processes of political campaigns. Election campaigns and advertising activities used by political actors to highlight their election activities and introduce themselves have transformed in line with the emergence of new media in response to the demands of the time. Political advertising campaigns, conducted to influence voters and induce changes in attitudes and behaviors before election periods, have transitioned from traditional methods to new media platforms. With the opportunities afforded by new media, campaigns have started to reach their target audiences independently of time and space, making new media tools increasingly preferred in traditional political advertising campaigns. This underscores the growing role of digital media in the political arena. The preference for new media tools in political campaign processes in Türkiye and worldwide can directly and indirectly impact election results. In this research, the power and impact of political advertising in new media are evaluated based on the communication activities conducted by Kemal Kılıçdaroğlu, the candidate of the Nation Alliance, through Twitter during the 2023 General Elections in Türkiye.