Yetişkin bireylerde bağlanma stilleri ile ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi: Van ili örneği
Investigation of the relationship between attachment styles and relationship satisfaction in adults: The example of Van province
  1. Tez No: 853691
  2. Yazar: MANSUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacını, yetişkin bireylerde bağlanma stilleri ile ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu amaçla, bu araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Van ilinde yaşayan ve 18-65 yaş aralığında yer alan yetişkin bireyler oluştururken örneklem grubunu ise kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen 412 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Google Forms aracılığıyla oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeklerinin örneklem grubuna uygulanması ile toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS-28 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda; yetişkin bireylerde bağlanma stillerinin yaş grubu, eğitim durumu, gelir durumu ve ilişki türüne göre anlamlı farklılıklar gösterdiği, cinsiyet ve ilişki süresine göre anlamlı farklılık bulunmadığı bulgulanmıştır. Ayrıca, ilişki doyumunda yaş grubu, gelir durumu, ilişki süresi ve ilişki türüne göre anlamlı farklar tespit edilirken, cinsiyet ve eğitim durumuna göre ise anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Ek olarak, güvenli bağlanma stilinin ilişki doyumu ile pozitif yönde; kaygılı/ikircikli bağlanma ve kaçıngan bağlanma stillerinin ise ilişki doyumuyla negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, yetişkin bireylerin bağlanma stillerinin ilişki doyumu üzerindeki etkisine dair kurulan modelin anlamlı olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu kapsamda, güvenli bağlanmanın ilişki doyumu üzerinde bağımsız olarak anlamlı bir etkisi olmadığı; kaygılı/ikircikli bağlanma ve kaçıngan bağlanma stillerinin ise ilişki doyumunu bağımsız olarak da yordadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between attachment styles and relationship satisfaction in adults. In this axis, it was decided to conduct the research in relational screening model. While the population of the research consists of adult individuals aged between 18-65 years living in the province of Van, the sample group consists of 412 adult individuals selected by the snowball sampling method. The data of the research were collected by applying the Personal Information Form, Adult Attachment Style Scale and Relationship Satisfaction Scales created via Google Forms to the sample group. The analysis of the obtained data was made with the SPSS-28 statistical program. At the end of the research; While it was determined that attachment styles in adult individuals showed significant differences according to age group, education level, income level and relationship type, no significant results were found according to gender and relationship duration. Additionally, while significant differences were detected in relationship satisfaction according to age group, income level, relationship duration and relationship type, no significant results were found according to gender and education level. Additionally, secure attachment style has a positive relationship with relationship satisfaction; It was concluded that anxious/ambivalent attachment and avoidant attachment styles were negatively and significantly related to relationship satisfaction. Finally, it was concluded that the model established regarding the effect of adult individuals' attachment styles on relationship satisfaction was significant. In this context, secure attachment did not have a significant independent effect on relationship satisfaction; It was concluded that anxious/ambivalent attachment and avoidant attachment styles independently predicted relationship satisfaction.