Lise öğrencilerinin biyoteknolojiye yönelik tutumlarının değerlendirilmesi: Ağrı ili örneği
Evaluation of high school students' attitudes towardsbiotechnology: The case of Ağrı province
- Tez No: 853735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN HÜRKAN, DOÇ. DR. YAKUP ERDAL ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmayla, Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde bulunan lise öğrencilerinin biyoteknolojiye yönelik tutumları, tutumlarını etkileyen faktörler, eğitim programlarına biyoteknolojinin yeri, biyoteknolojinin insanlığa katkıları ve toplumun biyoteknolojiye bakış açısı değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Ağrı İli Doğubayazıt ilçesinde faaliyet gösteren toplam dokuz lisenin 9. 10. 11. ve 12. sınıflarında okuyan 417 öğrenci ile 2021 yılı sonbahar döneminde yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi aşamasında, SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan kategorik değişkenlere ait seviyeler için frekans ve yüzde değerleri program tarafından hesaplanmıştır. Sonuçların yorumlanabilmesi için çapraz tablolar oluşturulmuştur. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak önemli olup olmadığını belirlemek için iki yönlü ki kare testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcı öğrencilerin %48,2'si biyoteknoloji kavramını doğru tanımlamıştır. Katılımcı öğrencilerin %46,5'i“Biyoteknoloji kullanılarak üretilen besinlerin tüketiminin nelere sebep olacağı”hakkında fikri olmadığını beyan ederken, %14,1'i alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği ve %11,8'i ise çeşitli hastalıklara sebep olacağı görüşündedir. Katılımcı öğrencilerin %49,6'sı okullarda biyoteknoloji dersinin verilmesine taraftarken, %44,4'ü biyoteknoloji çalışmalarını kısmen veya tamamen desteklediğini belirtmiştir. Bu bulgular, lise öğrencilerinin biyoteknolojinin potansiyel faydalarını tanırken aynı zamanda potansiyel risklerini de fark ettiklerini ve biyoteknolojinin kullanımı hakkında bilinçli kararlar alabilmek için daha fazla eğitim ve bilgiye ihtiyaç duyabileceklerini göstermektedir. Literatür incelendiğinde biyoteknoloji ile ilgili tutum ve davranışların neler olduğunu ortaya koyan yeterli sayıda çalışma yapılmadığı görülmüştür. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasının toplumun biyoteknoloji uygulamaları karşısında doğru yaklaşım sergileyebilmesi ve teknolojik gelişmelerin uygulanabilirliğine yön verilmesine öncü olabilecek katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
With this research, the attitudes of high school students in Doğubayazıt district of Ağrı province towards biotechnology, the factors affecting their attitudes, the place of biotechnology in educational programs, the contributions of biotechnology to humanity and the society's perspective on biotechnology were evaluated. Within the scope of the study, a face-to-face survey was conducted with 417 students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of a total of nine high schools operating in the Doğubayazıt district of Ağrı Province in the fall of 2021. During the data analysis phase, SPSS 22 package program was used. Frequency and percentage values for the levels of the categorical variables used in the study were calculated by the program. Cross tables were created to interpret the results. A two-way chi-square test was used to determine whether the relationship between categorical variables was statistically significant. According to the research findings, 48.2% of the participating students correctly defined the concept of biotechnology. While 46.5% of the participating students stated that they had no idea what“consumption of foods produced using biotechnology will cause”, 14.1% were of the opinion that it could cause allergic reactions and 11.8% were of the opinion that it would cause various diseases. While 49.6% of the participating students were in favor of giving biotechnology courses in schools, 44.4% stated that they partially or completely supported biotechnology studies. These findings suggest that while high school students recognize the potential benefits of biotechnology, they also recognize its potential risks and may need more education and information to make informed decisions about the use of biotechnology. When the literature was examined, it was seen that there were not enough studies revealing the attitudes and behaviors related to biotechnology. We believe that this thesis study will contribute to the society's ability to take the right approach to biotechnology applications and to guide the applicability of technological developments.