Ortaöğretim düzeyinde biyoteknoloji öğretiminin etkililiğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effectiveness of biotechnology education at secondary levels
  1. Tez No: 245773
  2. Yazar: OSMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA ERİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim fen ve matematik bölümü öğrencilerinin biyoteknoloji kapsamında yer alan konulara yönelik tutumları ile bu öğretim programını uygulayan biyoloji öğretmenlerinin ilgili programların değerlendirilmesine ilişkin görüşleri belirlenmiştir.Araştırma, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Konya Merkez ilçelerinde (Karatay, Selçuklu, Meram) ortaöğretim kurumlarında çalışan biyoloji öğretmenleri ile fen ve matematik bölümü Lise 2 ve Lise 4 öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak tutum ölçeği ve program değerlendirme anketi kullanılmıştır. 28 maddeden oluşan öğrenci tutum anketinin güvenirlik katsayısı ?= 0,90'dır. 35 maddeden oluşan öğretmen program değerlendirme anketinin güvenirlik katsayısı ise hedef boyutu için ?=0,79, içerik boyutu için ?=0,77, eğitim durumları boyutu için ?=0,70 ve ölçme değerlendirme boyutu için ise ?=0,65'dir. Bu anketlerin geçerliliği ise uzman görüşleriyle desteklenmiştir.Araştırma sonucunda biyoloji dersi öğretmenlerinin sahip oldukları kıdemler ile mezun oldukları fakülte türünün biyoteknoloji programının değerlendirilmesine ilişkin görüşlerini çok fazla etkilemediği tespit edilmiştir. Ayrıca hizmet içi kurslarının faydalı ve gerekli olduğu fikrinde birleştikleri belirlenmiştir. Genel anlamda bakıldığında biyoloji öğretmenleri programın hedef, içerik, eğitim durumları, ölçme ve değerlendirme boyutlarında eksiklikleri olduğunu vurgulamaktadırlar. Öğrencilere uygulanan anket sonucunda, öğrencilerin okudukları sınıf düzeylerinin biyoteknoloji konularına yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılığa yol açmadığını göstermektedir. Çalışma kapsamındaki öğrencilerin cinsiyetlerinin toplam ölçek puanı üzerinde farklılaşmaya yol açtığı ve kız öğrencilerin puanlarının erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kızların daha olumlu tutum sergilediği belirlenmiştir. Öğrenciler ayrıca biyoteknoloji ve biyoteknoloji ile alakalı konuların seçmeli ders olarak verilmesinin daha faydalı olacağı görüşünde birleşmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this research students? attitudes studying science and maths of High School towards the subjects under the name of biotechnology and opinions of the biology teachers applying this educational programme related to evaluation of the so-called programmes are determined.The study consists of the biology teachers working in the main districts of Konya (Karaman, Selçuklu, Meram) during the 2008-2009 Education semesters and the students studying science and mathematics in the 2nd and 4th classes of High School. Tools to collect the data in the study are Attitude Scale and Programme Evaluating questionnaries. The reliability coefficient of the questionnaire which consists of 28 articles is a=0.90. The questionnaires of teacher programme includes 35 articles, evaluation reliability coefficient is a=0,79 for the target dimension, a=0,77 for the content dimension, a=0,70 for the education conditions and a=0,65 for the scaling and evaluating. The validity of this questionnaire is supported by the opinions of the experts.In the end of the study it is found that the positions of the biology teachers and the kind of school they graduated from has not much effect on their opinions in evaluating the biotecnology programme. Besides they agree that the inservice training courses are helpful and necessary. When generally examined biology teachers stress that the programme lacks in some features such as goal, content, educational state, scaling and evaluating dimension. Results have shown that the class level of the students has no significant effect on their attitudes towards biotechnology subjects. The gender of the students who are examined in the study differ in total measure point and girls? points are more than boys? points. It is determined that girl have more positive attitude than boys. Besides students agree with the idea of teaching biotechnoogy and subjects related with biology could be much more helpful when it is optional.