Ratlarda zeytin yaprağı ekstraktının barsak ensizyon yarası iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of olive leaf extract on the instestinal incision wound healing in rats
  1. Tez No: 853743
  2. Yazar: OĞULCAN AHMET NURDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFÜKAR KADİR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Veteriner Hekimliği, Gastroenterology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yapılan çalışmada, ratlarda barsak ensizyon yarasında zeytin yaprağı ekstraktının iyileşme üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma 32 adet erişkin yaşta Wistar Albino ırkı erkek Rat üzerinde gerçekleştirildi. Ratlar ilk gün aneztesi altında median laparotomiyi takiben kolon descende bölgesinde 2-3 cm boyutunda kesi yapılarak yara oluşturulduktan sonra cerrahi prosedürlere uygun olarak operasyon bölgesi kapatıldı. Kontrol, Sham, Grup 1 ve Grup 2 olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Grup 1 grubuna 3.gün (n=4) ve 7.(gün) 200 mg/kg/gün, Grup 2 grubuna 3.gün (n=4) ve 7.gün (n=4) 400 mg/kg/gün uygulandıktan sonra ratlar sakrifiye edilerek histopatolojik, biyokimyasal ve hemotoloji yönünden değerlendirmeler yapıldı. Histopatolojik değerlendirmeler sonucunda zeytin yaprağı uygulanan Grup 1 ve Grup 2 de yer alan inflamatuar hücre , fibroblastik, neovaskülarizasyon ve kollajen değerlerinin 3. gün ve 7.
Özet (Çeviri)
The study realized that was aimed to investigate the effects of olive leaf extract on healing of intestinal incision wounds in rats. In the study was realized on 32 adult Wistar Albino male rats. The rats applied general anesthesia on the first daywith followed by median laparotomy, a 2-3 cm incision was made in the descendens colon region to create a wound. Subsequently, the surgical region was closed according to appropriate surgical procedures. Groups were divided into four group as a Control, Sham, Group 1 and, Group 2. After administering 200 mg/kg/day of olive leaf extract to Group 1 on the 3rd day (n=4) and 7th day (n=4), and 400 mg/kg/day of olive leaf extract to Group 2 on the 3rd day (n=4) and 7th day (n=4) via gastric gavage applied, after that rats were sacrificed and histopathological, biochemical, and hematological evaluations.