Madama Butterfly (G. Puccını), Romeo et Julıette (C. Gounod) ve La Travıata (G. Verdı) bu üç eserdeki başrol soprano karakter ile ses tipleri arasındaki bağlantı
Madama Butterfly (G. Puccini), Romeo et Juliette (C. Gounod) and La Traviata (G. Verdi) the relation between leading soprano roles and their voice types in these three works
  1. Tez No: 853813
  2. Yazar: MELEK HANDE ÜRBEN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Puccini'nin bestelemiş olduğu operalarda, diğer bestecilerin eserlerinde fazla görülmeyen egzotik ve oryantal temaların kullanıldığı görülmektedir. Puccini, eserlerini oluştururken güçlü bir anlatım için detaylı bir ön çalışma ve araştırma yapmıştır. Bu tezde incelemek üzere seçilen Madama Butterfly operasında Puccini'nin Japon müziğinden esinlenerek kullandığı pentatonik melodilerle; özellikle sakura, harakiri, budizm gibi Japonya'ya ait kültürel öğeleri, ahlaki değerleri ve bunlara karşın batı kültürüne ait toplumsal ve sınıfsal farklılıkları operanın genel dramaturjisinde vurguladığı görülür. Bütün bu etkenler Puccini'nin bir eser yaratırken bireyselliğini ve özgünlüğünü ne denli ortaya koyduğunu göstermektedir. Gounod'nun William Shakespeare'in oyunundan esinlenerek bestelediği“Romeo et Juliette”operası, daha önce başka besteciler tarafından da bestelenmiştir. Gounod'nun konuyu kendine has bir yorum ve özgün müziğiyle işleyisi, onu“Romeo et Juliette”i opera olarak besteleyen diğer bestecilerden farklı kılmıştır. Bu eserde o döneme ait toplumsal ve ahlaki değerlerin, iki soylu düşman ailenin çocukları arasında yaşanan aşkı konu alarak irdelendiği görülebilir. Verdi, Alexandre Dumas'nın“Kamelyalı Kadın”adlı romanından ilham alarak La Traviata operasını bestelemiştir. O dönemin toplumsal ve ahlaki değerleriyle ters düşen hayat kadınlığını, eserinde bir trajedi olarak cesurca ele aldığı görülmektedir. Verdi, daha önce hiçbir bestecinin böylesine cüretkar bir konuyu ele almaması yüzünden yenilikçi bir besteci olarak nitelendirilmiştir. Tezde bu üç eserin gerek libretto gerek müzik olarak incelenip ortak ve farklı özellikleri karşılaştırılıp incelenecektir. Bestecilerin besteledikleri müzik ve kullandıkları libretto ile eserlerinin yaratım süreci aktarılırken, Madama Butterfly, Romeo et Juliette ve La Traviata operalarının dönemsel özellikleri göz önünde bulundurularak bu üç eserdeki başrol soprano karakterleriyle ses tipleri arasındaki bağlantı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Puccini used exotic and oriental themes in his operas, which were not frequently used in the works of other opera composers. He made a very meticulous preparation and research for an effective narration while creating his works. In“Madama Butterfly”, Puccini highlighted cultural elements in the overall dramaturgy of the opera, such as cherry blossoms, seppuku and buddhism that are peculiar to Japan, by using pentatonic melodies of Japanese music, as well as societal and social class differences in the western culture. All these elements indicate to what extent Puccini asserts his individuality and authenticity while creating his works. Just like Gounod's“Romeo et Juliette”, other composers were also inspired to create their operas based on William Shakespeare's play“Romeo and Juliet”. However, the way Gounod conveyed the story, with his own interpretation and authentic music, distinguished him from other composers. In Gounod's opera, it can be observed social and moral values of that period as well as the love between the children of two enemy families, were handled as a topic. Verdi was inspired to compose his opera“La Traviata”based on Alexandre Dumas' novel“The Lady of the Camellias”. Contradicting with social and moral values of that period, he bravely handled the concept of courtesanship in his work as a tragedy. Therefore, Verdi was labeled as an innovative composer due to the way he delivered such daring topic. In this thesis, these three operas will be analyzed in terms of music and libretto while their common and different features will be compared. The music composed by the mentioned composers and the librettos they used for their operas, along with the creation process of their works, will be explained whereas the relation with leading soprano roles and their voice types in these operas will be investigated by considering certain features of the times when Madama Butterfly, Romeo et Juliette and La Traviata were composed.