Soğuk Savaş sonrası dönemde ABD'nin Afganistan'a yönelik dış politikası-etkiler ve sonuçlar
US foreign policy towards Afghanistan in the post-Cold War era - effects and consequences
  1. Tez No: 853863
  2. Yazar: MİLAD HASHİMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAT MAHAMAT OUMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
2. Dünya Savaşı'nın öncesinde, ABD politikası dünya meselelerinde iş birliği ve izolasyonun bir bileşimidir ve Birleşik Devletleri'nin yine İngiliz etkisi altında olan Güneybatı Asya'da doğrudan bir müdahilliği yoktur. Bu, esas olarak ABD'nin Afganistan'daki ticari çıkarlarının olmamasından ve İngiltere'nin Afgan dış ilişkilerinde bekçi rolünde olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle iki ülke arasındaki ilişkilerin kurulması gecikmiştir. Bundan dolayı ABD ve Afganistan arasında ki ilişkilerin tarihi çok uzun değildir. Afganistan hala bir tampon devlet olarak geleneksel ve ayrıcalıklı rolünü sürdürmektedir. Hiçbir süper gücün askeri bir ittifaka katılmasını veya katılmamasını kabul etmemiştir. ABD, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile ilişkilerinde esnek bir yaklaşım benimsemiştir. Sonuç olarak, komünizmin Afganistan'daki etkisi artmış ve nihayet 27 Aralık 1979'da Sovyet askerleri Afganistan'ı işgal ederek bu stratejik bölgenin kontrolünü ele geçirmiştir. Başkan Reagan 1981'de katı antikomünist duruşuyla iktidara geldiğinde Afgan direniş gruplarına silah ve fon sağlamıştır. SSCB, Şubat 1989'da Cenevre Anlaşmalarının imzalanmasından sonra Afganistan'dan çekilmiştir. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD, terörle mücadele için Afganistan'a müdahale ederek ülkede varlığını sürdürmüştür. ABD Afganistan'da terörle mücadeleye, demokrasiyi güvenceye almaya ve bir ulus devlet inşa etmeye yardım etmiştir. ABD'nin 16 yıldır Afganistan'da varlığını sürdürmesine rağmen tehditleri devam etmekte ve demokrasi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Başkan Donald Trump'ın seçilmesiyle birlikte ABD'nin üçüncü başkanı Trump, Afganistan meselesini ele almıştır. Tüm bu süreçler göz önüne alındığında çok uzun bir siyasi mücadele veren Afganistan üzerindeki ABD etkileri günümüzde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prior to World War II, United States policy was a combination of cooperation and isolation in world affairs, and the United States had no direct involvement in Southwest Asia, which was also under British influence. This was mainly due to the lack of US commercial interests in Afghanistan and the UK's role as the custodian of Afghan foreign relations. For this reason, the establishment of relations between the two countries was delayed. For this reason, the history of relations between the USA and Afghanistan is not very long. Afghanistan still maintains its traditional and privileged role as a buffer state. He did not accept any superpowers joining or joining a military alliance. The USA adopted a flexible approach in its relations with the Soviet Union (SB). As a result, the influence of communism in Afghanistan increased and finally, on 27 December 1979, Soviet soldiers invaded Afghanistan and took control of this strategic region. When President Reagan came to power in 1981 with his staunch anticommunist stance, he provided arms and funds to Afghan resistance groups. The SB withdrew from Afghanistan after the signing of the Geneva Accords in February 1989. After the September 11 attacks, the United States continued its existence by intervening in Afghanistan to fight terrorism. It has helped fight terrorism, secure democracy, and build a nation-state in Afghanistan. Despite the presence of the USA in Afghanistan for 16 years, threats continue and democracy faces serious problems. With the election of President Donald Trump, the third president of the USA was handling the Afghanistan issue. Considering all these processes, the effects of the USA on Afghanistan, which has a very long political struggle, are examined by considering today.