Asetik asit ile deneysel kolit oluşturulmuş ratlarda, neohesperidin dihidrokalkon'un (NHDC, C28H36O15) olası koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible protective and therapeutic effects of neohesperidine dihydrochalcone (NHDC, C28H36O15) in rats with experimental colitis induced with acetic acid
- Tez No: 853873
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırma NHDC'nin asetik asit ile kolit oluşturulmuş ratlarda olası koruyucu ve tedavi edici etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, ağırlıkları 250 - 350 g arasında değişen toplam 28 adet dişi Wistar albino türü sıçan kullanılarak gerçekleştirildi. Sıçanlar kontrol, kolit, tedavi, koruyucu tedavi olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Serum ve bağırsak homojenatında uygun kitler ile biyokimyasal analizler gerçekleştirildi. Ayrıca kolon dokuları üzerinde histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler yapıldı. Verilerin analizinde Shapiro Wilk testi ile normallik sınaması yapıldıktan sonra ANOVA testi ve bu testin anlamlı çıkması halinde post hoc test olarak Tukey's HSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the possible protective and therapeutic effects of NHDC in rats with colitis induced with acetic acid. Materials and Methods: The study was carried out using a total of 28 female Wistar albino rats weighing between 250 and 350 g. The rats were divided into 4 equal groups as control, colitis, treatment, and prophylactic treatment. Biochemical analyzes were performed with appropriate kits in serum and intestinal homogenate. In addition, histopathological and immunohistochemical evaluations were performed on colon tissues. In the analysis of the data after testing the normality with the Shapiro Wilk test, the ANOVA test was used, if this test was significant Tukey's HSD test was used as the post hoc test. Results: In our study, when the colitis group and the treatment groups were compared, statistically significant results were found in IL-10, 8-OHdG, MDA, MPO, TNF-α, NF-kB, TGF-β1 and COX-2, TOS, TAS, IFN-γ values.