Türkiye'de insani yardım örgütleri çalışanlarının geçici koruma statüsünde bulunan domlara yönelik değerlendirmeleri
Assessments of humanitarian aid organizations' workers in Turkey on dom people under temporary protection status
  1. Tez No: 853874
  2. Yazar: YUSUF YÜKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Suriyeli Dom topluluklarının karşılaştığı sosyal, ekonomik, eğitimsel ve sağlık sorunlarını analiz etmektedir. Araştırma, bu topluluklarla çalışan 11 insani yardım uzmanının deneyimlerine dayanmaktadır. Katılımcıların cinsiyet, yaş, çalışma süresi gibi farklı özellikleri çalışmanın çeşitliliğini arttırmaktadır. Araştırmada Domların eğitim, sağlık, barınma ve istihdam alanlarında karşılaştıkları zorluklar dört ana tema altında incelenmiştir. Bulgular, Dom topluluklarının yalnızca ekonomik ve eğitimsel zorluklarla değil aynı zamanda sosyal ve kültürel zorluklarla da karşı karşıya olduğunu ortaya koymaktadır. Temel sorunlar arasında eğitimde süreklilik sorunları, sağlık hizmetlerine sınırlı erişim, barınma güvensizliği ve istikrarsız çalışma koşulları yer almaktadır. Araştırma, bu zorlukların üstesinden gelmek için kapsamlı ve çok yönlü stratejiler geliştirme ihtiyacını vurgulamaktadır. Öneriler arasında Dom topluluklarına yönelik kültürel duyarlılık, sosyal adalet ve eşit erişim ilkelerini temel alan politika ve programlar geliştirilmesi yer almaktadır. Eğitim alanında Dom çocukların özel ihtiyaçlarını dikkate alan müfredatların geliştirilmesi önerilmektedir. Sağlık alanında erişilebilir tarama ve tedavi hizmetlerinin sağlanması ve ilaç temini konusunda acil adımların atılmasının önemli olduğu vurgulanmaktadır. Ekonomi ve istihdam politikaları, Dom topluluklarının istihdam kapasitesini artırmayı ve ekonomik güvenliklerini sağlamayı hedeflemeli, barınma sorunlarına çözüm üretilmelidir. Ayrıca bu politika ve programların etkinliğinin Dom topluluklarının katılımı ve geri bildirimleriyle desteklenmesi önerilmektedir. Sonuç olarak bu tez, Dom topluluklarının karşılaştığı zorlukların çok boyutlu doğasının ve bu zorlukların üstesinden gelmek için bütüncül bir yaklaşımın gerekliliğinin altını çizmektedir. Dom topluluklarına yönelik politika ve programların kültürel duyarlılık, sosyal adalet ve eşit erişim ilkelerine dayanması gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the social, economic, educational, and health challenges faced by Syrian Dom communities in Turkey. The research is based on the experiences of 11 humanitarian aid professionals who have worked with these communities. The diverse characteristics of the participants, such as gender, age, and duration of work, enhance the variety of the study. The research examines the challenges faced by the Doms in education, health, housing, and employment under four main themes. The findings reveal that Dom communities face not only economic and educational challenges but also social and cultural difficulties. Key issues include continuity problems in education, limited access to health services, housing insecurity, and unstable working conditions. The research emphasizes the need to develop comprehensive and multifaceted strategies to overcome these challenges. Recommendations include developing policies and programs for Dom communities that are based on principles of cultural sensitivity, social justice, and equal access. In education, it is suggested to develop curricula that consider the specific needs of Dom children. In the field of health, the provision of accessible screening and treatment services and urgent steps for medication supply are highlighted as important. Economic and employment policies should aim to increase the employment capacity of Dom communities and secure their economic safety, and solutions should be found for housing issues. Additionally, the effectiveness of these policies and programs is recommended to be supported by the participation and feedback of Dom communities. In conclusion, this thesis underscores the multidimensional nature of the challenges faced by Dom communities and the necessity of a holistic approach to overcome these challenges. It concludes that policies and programs for Dom communities should be based on cultural sensitivity, social justice, and equal access principles.