0-12 aylık bebeği olan annelere verilen konak bakımı eğitiminin bilgi düzeyine etkisi
The effect cradle cap care education given to mothers with a 0-12 month old baby on knowledge level
- Tez No: 853904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE ÖZGÜVEN ÖZTORNACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GiriĢ-Amaç: Konak, genellikle saçlı derinin üst tabakalarında meydana gelen kahverengi, sarı renkte pullanmalardır. Temel oluşum nedeni bebeğin saçlı derisinde fazla yağ salgılanması ve bu salgılanan yağların birikimidir. Bu çalışma, 0-12 aylık bebeği olan annelere verilen konak bakımı eğitiminin bilgi düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Yarı deneysel türdeki bu çalışma, Nisan 2023-Temmuz 2023 tarihleri arasında İzmir ilinde Sağlık Bakanlığı‟na bağlı bir aile sağlığı merkezine kayıtlı olan ve 0-12 aylık bebeği olan 33 anne ile yürütülmüştür. Çalışmada, veri toplamak amacıyla araştırmacının hazırladığı ve uzman görüşleri alınmış olan 16 sorudan oluşan“Anne-Bebek Sosyodemografik Özellikler Formu”ve 18 sorudan oluşan“Bebeklerde Konak Bakımına Yönelik Anne Bilgi Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Annelere araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşleri alınan“Bebeklerde Konak Bakımı”eğitimi ile 20 dakikalık eğitim uygulanmıştır. Annelere eğitim içeriğinden oluşan broşür verilmiştir. Veriler,“Bebeklerde Konak Bakımına Yönelik Anne Bilgi Değerlendirme Formu”ile eğitimden önce, eğitimden iki hafta sonra ve eğitimden iki ay sonra olmak üzere üç kez toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 24 programında tekrarlı ölçümlerde varyans analizi uygulanarak değerlendirilmiştir. Çalışma için etik kurul izni, aile sağlığı merkezi kurum izinleri ve İl Sağlık Müdürlüğü izni alınmıştır. Örneklemdeki annelerden gönüllü olduklarına ilişkin olur alınmıştır. Bulgular: Araştırmada yer alan annelerin %63,6‟sının yükseköğrenim mezunu olduğu, anne yaş ortalamalarının 28,76 olduğu, %72,7‟sinin sezaryen doğum ile dünyaya geldiği, bebeklerin %57,62‟sinin erkek bebek olduğu, bebeklerin %33,3 oranında haftada üç kez, %75,8 oranla sadece şampuan ile yıkandığı belirlenmiştir. vi Annelerin daha önce bebeklerinde konak oluşma durumu %33,3 olarak bulunmuştur. Eğitim öncesi yapılan testte ortalama puan 18 üstünden 6,73 bulunurken eğitim sonrası ikinci haftada yapılan testin puan ortalaması 10,15, eğitim sonrası ikinci ayda yapılan testin puan ortalaması 10,00 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Cradle cap is usually brown or yellowish flaky scales that occur on the upper layers of the scalp. The main cause of this formation is the excessive secretion of oil on the babys scalp and the accumulation of these secreted oils. This study, was carried out to investigate the impact of cradle cap care education provided to mothers with infants aged 0-12 months on their knowledge levels. Method: This semi-experimental study was conducted with 33 mothers who had infants aged 0-12 months and were registered at a family healty center affiliated with the Ministry of Healty in İzmir, between April 2023 and July 2023. In the study, data were collected using two forms: the „„Maternal Infant Sociodemographic Characteristics Form,‟‟ prepared by the researcher and validated by experts, consisting of 16 questions and the „„Maternal Knowledge Evaluation Form for Cradle Cap Care in Infants,‟‟ consisting of 18 questions. Mothers received a 20 minute training session on „„Cradle Cap Care in Infants,‟‟ which was prepared by the researcher and validated by experts. A brochure containing the content of the training was provided to the mothers. Data were collected three times using the „„Maternal Knowledge Evalution Form for Cradle Cap Care in Infant‟‟ before the training, two weeks after the training and two months after the training. The obtained data were analyzed using repeated measures analysis of variance (ANOVA) in SPSS 24 software. Ethical approval for the study was obtained from the relevant institutional review board, family health center authorities and the Provincial Directorate of Health. Informed consent was obtained from the participating mothers who voluntarily agreed to be part of the study. Result: The study found that 63,6% of the participating mothers were university graduates, with an average age of 28,76. Additionally, 72,7% of the mothers gave birth through cesarean section and 57,62% of the infants were male. Regarding the bathing habits of the babies, 33,3% were bathed three times a week and 75,8% were washed only with shampoo. It was determined that 33,3% of the mothers had experienced cradle cap in their babies before. Before the training, the average score on the test was 6,73 out of 18, while after the training, the average score on the test conducted two weeks later was 10,15 and the average score on the test conducted two months later was 10,0.