Ratlarda oluşturulan akut kas strain modelinde sülük tedavisi (hirudoterapi)'nin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of leech therapy (hirudotherapy) in the acute muscle strain model on rats
  1. Tez No: 853919
  2. Yazar: MUSTAFA ESAD BAYIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoterapötik Ürünler Araştırma ve Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı ratlarda oluşturulan akut kas strain modelinde sülük tedavisi (hirudoterapi)'nin etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmada 24 adet dişi Wistar albino cinsi rat kullanıldı. Çalışma protokolü ilgili deney hayvanları merkezinin yerel etik kurulu tarafından onaylandı. Bütün hayvanlar standart pelet yem ve çeşme suyuyla beslendi. Çalışmada kullanılan hayvanlar dört gruba ayrıldı: Grup 1: Kontrol (K); Bu gruptaki ratlara herhangi tedavi veya uygulama yapılmadı. Grup 2: Strain (S); Bu grubu oluşturan ratlarda sadece strain yaralanması oluşturuldu. Ancak tedavi uygulaması yapılmadı. Grup 3: Strain+diklofenak (SD); Bu grup ratlarda strain yaralanması modeli oluşturuldu ve 24 saat aralıklarla, intraperitoneal yolla iki doz 0.1 cc diklofenak enjekte edildi. Grup 4:Strain+sülük(SS); Bu grubu oluşturan ratlarda strain yaralanması modeli oluşturuldu ve 24 saat aralıklarla iki doz, 0.5 cc sülük salgısı enjeksiyonu yapıldı. Strain yaralanması modeli, literatürde geçtiği gibi, ratların sağ arka ayaklarına serbest ağırlıklar bağlanarak oluşturuldu. 72 saatlik uygulamanın sonunda hayvanların tamamı genel anestezi altında sakrifiye edilerek kan ve kas doku örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri CK, LDH ve TNF-α parametreleri bakımından incelendi. Hayvanların sağ arka bacaklarından alınan tibialis anterior kas dokusu örnekleri hemotoksilen-eozin boyama yöntemi ile boyandı ve ışık mikroskobu altında fotoğrafları çekilerek histopatolojik değerlendirme yapıldı. Bu çalışmada Wistar albino türü ratlarda oluşturulan strain modelinde hirudoterapinin bir tedavi yaklaşımı olarak etkinliği araştırılmış ve diklofenak tedavisi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda intraperitoneal olarak uygulanan sülük salgısının kas strain yaralanmasında aynı yolla uygulanan diklofenak tedavisi ile benzeri bir tedavi edici özellik taşıdığına dair bulgular elde edilmiş ve araştırılan parametreler içerisinde bir yan etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Sonuç olarak, hirudoterapinin, kas yaralanmalarında tek başına veya tamamlayıcı olarak bir tedavi yöntemi olabilecek bir potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of leech therapy (hirudotherapy) in the acute muscle strain model created in rats. 24 female Wistar albino rats were used in the study. The study protocol was approved by the local ethics committee of the relevant experimental animal center. All the animals were fed standard pellet feed and given access to tap water. The animals used in the study were divided into four groups: Group 1: Control (C); The rats in this group did not receive any treatment or application. Group 2: Strain (S); Only strain injuries were created in the rats in this group. However, no treatment was applied. Group 3: Strain+diclofenac (SD); Strain injury model was created in this group of rats and two doses of 0.1 cc diclofenac were injected intraperitoneally at 24-hour intervals. Group 4: Strain+leech (SS); Strain injury model was created in the rats in this group and two doses of 0.5 cc leech secretion were injected at 24-hour intervals. The strain injury model was created by attaching free weights to the right hind legs of the rats, as reported in the literature. At the end of 72 hours of application, all animals were sacrificed under general anesthesia and blood and muscle tissue samples were taken. The blood samples taken were analyzed in terms of CK, LDH and TNF-α parameters. Tibialis anterior muscle tissue samples taken from the right hind legs of the animals were stained with the hematoxylin-eosin staining method and their photos were taken under a light microscope and histopathological evaluation was made. In this study, the effectiveness of hirudotherapy as a treatment approach in the strain model created in Wistar albino rats was investigated and compared with diclofenac treatment. In our study, we have obtained findings that intraperitoneally applied leech secretion has a similar therapeutic effect with diclofenac treatment applied in the same way in muscle strain injury, and it has been shown that it has no side effects within the analyzed parameters. As a result, it is thought that hirudotherapy has the potential to be a treatment method alone or as a complementary treatment for muscle injuries.