Üniversite öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile bilişim etiği tutumları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between university students' digital literacy levels and information ethics attitudes
- Tez No: 853918
- Danışmanlar: PROF. ZELİHA SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sosyal yaşamda olduğu gibi eğitim öğretim sisteminde de gözle görülür bir fayda sağlamaktadır. Teknolojinin yoğun kullanımı, eğitim öğretim sistemine fayda sağlamakla beraber yeni birtakım etik problemleri de ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda etik dışı problemlerin önüne geçebilmek için öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeylerinin ve becerilerinin yüksek olması gerekmektedir. Bu araştırma; Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümü öğrencileri ve Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile bilişim etiği tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlayan ilişkisel tarama modelinde nicel bir çalışmadır. Bu kapsamda, araştırmanın veri seti örnekleme dahil edilen 363 öğrenciden elde edilen cevaplardan oluşmaktadır. Araştırmada Hamutoğlu, Güngören, Uyanık ve Erdoğan (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve Çelik ve Gündoğdu (2019) tarafından geliştirilen“Bilişim Etiği Değerlerine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerden elde edilen bulgular neticesinde, dijital okuryazarlık düzeyleri ile bilişim etiği değerlerine yönelik tutum arasında düşük düzeyde, pozitif yönlü ve anlamsız bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. İki ölçek arasındaki ortaya çıkan ilişki değerlendirildiğinde, en yüksek ilişkinin dijital okuryazarlığın tutum boyutu ile bilişim etiği değerlerine yönelik tutumun sanal zorba boyutu arasında olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social developments in information technologies are observed and provide benefits in education and training activities, as in life. Intensive use of technology not only benefits the education and training system, it also arises some new ethical problems. In this context, in order to prevent unethical problems, students must have high digital literacy levels and skills. This research is a quantitative study in the relational screening model that aims to determine the relationship between digital literacy levels and informatics ethics attitudes of Mersin University Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Economics students and Faculty of Engineering, Computer Engineering students. In this context, the data set of the research consists of the answers obtained from 363 students included in the sample. In the research, the“Digital Literacy Scale”adapted to Turkish by Hamutoğlu, Güngören, Uyanık and Erdoğan (2017) and the“Attitude Scale towards Information Ethics Values”developed by Çelik and Gündoğdu (2019) were used. As a result of the findings obtained from the students participating in the research, it was determined that there was a low, positive and insignificant relationship between digital literacy levels and attitudes towards information technology ethics values. When the relationship between the two scales was evaluated, it was concluded that the highest relationship was between the attitude dimension of digital literacy and the cyberbully dimension of attitude towards IT ethics values.