Islak hacimlerin tarihsel perspektif içinde gelişimi
Wet-volumes (c9 washrooms, laratories, kitchens etc) were investigated in an architectural manner thugh historical perspective
- Tez No: 85392
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı, ıslak hacimlerin tarihsel perspektif içerisinde mimari açıdan incelenmesidir. Birinci bölümde; suyun önemi vurgulanarak, kaynaktan çıkıp yapıya getirilişinde ve atık suyun yapıdan uzaklaştırılmasında kullanılan yöntemler tarihsel süreç içinde anlatılmıştır. İkinci bölümde; su yapıları hakkında genel bilgi verilerek, tarihsel süreç içerisinde bu yapılar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; ıslak hacim olarak adlandırılan banyo, tuvalet ve mutfak tanımlanarak tarihsel süreç içinde bu mekanların oluşumu ve kullanımı anlatılmıştır. Sonuç bölümünde; bu çalışma kapsamında ele alınılan ıslak hacimlerin oluşumunda kültür, din, sosyal hayat, ekonomik durum, bilim ve tekniğin getirdiği olanaklar gibi aktörlerin etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, wet-volumes (e. g. washrooms, lavatories, kitchens, etc) were investigated in an architectural manner through historical perspective. In first section; the importance of water is emphasised. Water supply and wastewater sewerage methods were investigated through historical progress. In second section; general information about water structures was given. In third section; wet-volumes such as washrooms, kitchens, restrooms, lavatories and toilettes are described and investigated through their historical development. In conclusion; factors like culture, religion, social life, economical conditions, science and tehnology are found to be effective for the development of wet-volumes.