İnfantil ezotropyalarda klasik ve askılı geriletme cerrahi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of surgical outcomes in classic and looped recession surgery for infantile esotropia
- Tez No: 853925
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SAMİ İLKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: İnfantil ezotropyada klasik ve askılı geriletme cerrahisi uyguladığımız hastaların demografik özellikleri, motor ve duyusal sonuçlarının değerlendirilmesi GEREÇ VE YÖNTEM: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Şaşılık Biriminde Ocak 2005 ile Aralık 2021 tarihleri arasında infantil ezotropya tanısı ile takip edilen ve cerrahi olarak tedavi edilen 46 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya bimedial geriletme (klasik geriletme grubu) veya askılı bimedial geriletme (askılı geriletme grubu) cerrahisi uyguladığımız hastalar dahil edildi. Olguların cinsiyeti, sikloplejik refraksiyon değerleri, ameliyat yaşı, takip süresi, ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve son takip muayenesinde ölçülen kayma dereceleri, füzyon ve stereopsis gelişimi, eşlik eden disosiye vertikal deviasyon, nistagmus ve lateral inkomitans varlığı kaydedildi, klasik geriletme grubu ve askılı geriletme grubu karşılaştırıldı. Ameliyat sonrası kayma derecesi 10 prizm diyoptri (PD) ve altında olanlar cerrahi olarak başarılı kabul edildi. Olgular ayrıca erken cerrahi grubu (15. ay ve öncesinde) ve geç cerrahi grubu (15. aydan sonra) olarak ikiye ayrıldı. İki grup yeniden ameliyat oranları ve stereopsis gelişimi açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 46 olgunun 28'i(%60,86) klasik geriletme grubunda, 18'i (%39,14) askılı geriletme grubunda idi. Klasik geriletme grubundaki 28 hastanın 20'si (%71,43) erkek, 8'i (%28,57) kız, askılı geriletme grubundaki 18 hastanın 9'u (%50) erkek, 9'u (%50) kız idi. Gruplar refraksiyon değerleri, ameliyat yaşları, takip süreleri, ameliyat sonrası ve son takip muayenesindeki kayma dereceleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. (p değerleri sırası ile =0,864, =0,434, =0,968, =0,338, =0, 583) Klasik geriletme grubunda ameliyat öncesi kayma derecesi ortalaması 46,61 ±15,40 PD saptanırken, askılı geriletme grubunda 62,78 ± 14,06 PD saptandı. (p=0,01) Çalışmaya dahil edilen olguların 17'sinde yeniden ameliyat gerekliliği tespit edilmiştir. Erken cerrahi grubunda yeniden ameliyat edilen olgu sayısı 11(%64,70) iken geç cerrahi grubundaki olgu sayısı 6 (%35,29) tespit edilmiştir. (p=0,7 ). Erken cerrahi grubunda 9 olguda (%90) füzyon gelişimi tespit edilirken geç cerrahi grubunda 1 olguda (%10) tespit edilmiştir. (p=0,02) Ayrıca stereopsis gelişimi tespit edilen 6 olgunun tamamı erken cerrahi grubunda idi.(p= 0,01) Erken cerrahi ile duyusal sonuçların daha başarılı olduğunu ancak yeniden ameliyat oranlarının daha yüksek olduğunu tespit ettik. SONUÇLAR: İnfantil ezotropya tanısı ile cerrahi tedavi uygulanacak olgularda büyük açılı kaymalarda tariflediğimiz askılı geriletme yöntemi, fazla sayıda horizontal kasa müdahaleye gerek kalmadan benzer oranlarda motor hizalama başarısı ile uygulanabilecek bir cerrahi yöntemdir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler literatür ile uyumlu olarak infantil ezotropyada erken yaşta ameliyat yapılmasının tatmin edici duyusal sonuçlarla ilişkili olduğunu destekler nitelikteydi. Cerrahi düzeltmenin erken yaşlarda yapılması binoküler fonksiyonların sınırlı da olsa kazanımında etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In the assessment of patients undergoing classic and looped recession surgery for infantile esotropia, an evaluation is performed regarding their demographic characteristics, as well as motor and sensory outcomes. MATERIALS AND METHODS: A retrospective analysis was conducted on the medical records of 46 patients who were diagnosed with infantile esotropia and underwent surgical treatment in the Strabismus Unit of the Department of Ophthalmology at Manisa Celal Bayar University Hospital between January 2005 and December 2021. Patients who underwent either bimedial recession surgery (classic recession group) or suspended bimedial recession surgery (looped recession group) were included in the study. The gender of the cases, cycloplegic refractive values, age at surgery, duration of follow-up, measured degrees of deviation at preoperative, postoperative, and final follow-up examinations, development of fusion and stereopsis, the presence of associated dissociated vertical deviation, nystagmus, and lateral incomitance were recorded. A comparison was made between the classic recession group and the looped recession group. Individuals with postoperative deviation of 10 prism diopters (PD) or less are considered to have achieved a successful surgical outcome. The cases were additionally divided into an early surgical group (prior to the 15th month) and a late surgical group (after the 15th month). These two groups were compared in terms of reoperation rates and stereopsis development. RESULTS: Out of the 46 subjects included in the study, 28 of them (%60,86) were in the classic recession group, while 18 of them (39.14%) were in the loopedrecession group. In the classic recession group, out of the 28 patients, 20 (71.43%) were male, and 8 (28.57%) were female. In the looped recession group, out of the 18 patients, 9 (50%) were male, and 9 (50%) were female. When comparing the groups in terms of refractive values, age at surgery, follow-up durations, postoperative deviation levels, and deviation levels at the final follow-up examination, no statistically significant differences were observed (with p-values of 0.864, 0.434, 0.968, 0.338, and 0.583, respectively). In the classic recession group, the mean preoperative deviation level was found to be 46.61 ± 15.40 prism diopters (PD), while in the looped recession group, it was 62.78 ± 14.06 PD (p=0.01). Reoperation was deemed necessary in 17 of the cases included in the study. In the early surgical group, the number of cases requiring reoperation was 11 (64.70%), while in the late surgical group, the number of cases was 6 (35.29%) (p=0,7). In the early surgical group, fusion development was observed in 9 cases (90%), whereas in the late surgical group, fusion development was seen in only 1 case (10%) (p=0,02).In addition, all six adults in whom stereopsis development was detected belonged to the early surgical group (p=0,01). We identified that early surgical intervention resulted in more successful sensory outcomes, although it was associated with a higher rate of reoperation. CONCLUSION: In cases where surgical treatment is indicated for infantile esotropia, the described looped recession method for large-angle deviations is a surgical approach that can achieve similar rates of motor alignment success without the need for excessive intervention in multiple horizontal muscles. The data obtained from our study were in line with the literature and supported the notion that early surgical intervention in infantile esotropia is associated with satisfactory sensory outcomes. The early surgical correction may have a positive impact on the limited acquisition of binocular functions.