Industrial stormwater treatment and reuse: A case study
Endüstriyel yağmur sularının arıtımı ve geri kazanılması: Vaka analizi
- Tez No: 853924
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Endüstriyel tesislerden drene edilen yağmur suyu, alıcı su kaynaklarına ve kanalizasyon sistemlerine olumsuz etkiler bırakır. Endüstriyel tesisler genellikle geniş arazi alanları üzerine kurulur ve yüksek miktarda yağmur suyu alır. Yağmur suyunun kanalizasyona boşaltılması, çeşitli amaçlarla tekrar kullanılabilecek suyun israf edilmesi demektir. Yağmur suyunun kanalizasyon sistemleri, yüzey suları ve genel olarak su döngüsü üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için birçok farklı arıtma teknolojisi incelenmekte ve uygulanmaktadır. Bu çalışma endüstriyel tesislerdeki noktasal kaynaklardan toplanan yağmur suyunda bulunan kirleticileri analiz etmeyi ve uygun arıtma işlemleri sonrası çeşitli teknik amaçlarla yeniden kullanma potansiyellerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Avrupa'nın önde gelen lojistik şirktetlerinden birinin deposundan çeşitli mevsimlerde yağmur yağışı sırasında toplanan numunelerde Kimyasal Oksiyen İhtiyacı (KOI), pH, Toplam Çözünmüş Madde (TÇM) ve Toplam Askıda Katı Madde (AKM) gibi parametreler ölçülmüştür. Dengeleme, koagülasyon, flokülasyon, çöktürme ve filtrasyon gibi çeşitli arıtma yöntemleri laboratuvar ölçeğindeki deneylerde uygulanarak arıtma verimlilikleri değerlendirilmiş ve lojistik endüstrilerinin depolarında teknik amaçlar için tekrar kullanılmak üzere yağmur suyunun uygun bir kaliteye getirilip getirilemeyeceği test edilmiştir. Yapılan çalışma, bir lojistik şirketinin depolama tesislerinden toplanan yağmur suyunun uygun arıtma teknolojileri kullanılarak teknik amaçlı kullanıma uygun hale getirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Stormwater drained from industries has adverse effects on receiving water bodies and sewer systems. Industrial facilities are usually built on large areas of land and receive a high volume of stormwater. Draining industrial stormwater to sewers is a waste of water that can otherwise be re-used in various processes within industries. Many different treatment technologies are studied and applied to minimize the negative effects of stormwater run-off on sewer systems, surface water bodies, and the water cycle in general. This study aims to review the pollutants found in stormwater collected from point sources in industries and evaluate their potential utilization for various on-site applications after proper treatment. Samples were collected from the warehouse of a logistics company during various rain events and parameters including COD, pH, TDS, and TSS were measured. Multiple treatment methods including sedimentation, coagulation, flocculation, sand filtration, and activated carbon filtration were used in a lab-scale experiments to evaluate the treatment efficiencies. It was tested whether stormwater can be brought to a quality that will be suitable for re-use in warehouses of logistics industries for technical purposes. The study showed that after proper treatment, stormwater collected from the warehouse of a logistic company can be brought to a quality suitable for reuse in technical applications.