Akdeniz ormanlarında komünite seviyesinde spesifik yaprak alanı (SLA) ve birim yaprak alana düşen kütle değerlerinin (LMA) çevresel faktörlerle ilişkileri
Relation of some ecophysiological characteristics of Mediterranean plants to soil parameters
- Tez No: 853939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN AYKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yaprak fonksiyonel özelliklerinden spesifik yaprak alanı (SLA) ve birim yaprak alana düşen kütle (LMA) değerleri komünite seviyesinde belirlendiklerinde üretkenlik, enerji akışı, yaşam stratejileri, yangın hassasiyeti gibi süreçler hakkında bilgi vermeleri bakımından, ekolojik çalışmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca, değişen çevresel koşullara bitkilerin verdiği tepkileri anlamada oldukça önemli olmaları nedeniyle tercih edilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında Akdeniz orman ekosistemlerini temsilen seçilen 30 örnek alanda bolluk ağırlıklı komünite SLA ve LMA; aynı zamanda yaprak alanı (LA), yaprak kalınlığı (YK), yaprak kuru ağırlığı (KMA) ve yaprak kuru madde oranı (KMO) belirlenerek, çevresel faktörlerle ilişkilendirilmiştir. Örnek alanların farklı Akdeniz vejetasyon katlarını temsilen belli bir yükselti gradyanı boyunca dağılmasına özen gösterilmiştir. Ağaç, çalı ve tabanda odunsu türlerin dahil edildiği bu çalışmada elde edilen komünite bolluk değerleri ile iklimsel, topografik ve toprak parametreleri arasındaki ilişkiler Genelleştirilmiş Eklemeli Model (GEM) ile modellenmiştir. Ayrıca bağımlı değişkenler ve bağımsız değişkenler arasındaki Pearson korelasyon SPSS paket program yardımıyla belirlenmiştir. Komünite SLA topografik faktörlerden yükselti, tpi, sol_illu; iklimsel parametrelerden bio5, bio8, bio10, bio11 ile anlamlı sonuçlar verirken, komünite LMA sadece iklimsel parametrelerden bio1, bio3 ve bio5 ile anlamlı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Leaf functional traits such as specific leaf area (SLA) and leaf mass per unit leaf area (LMA) are frequently used in ecological studies because they provide information on processes such as productivity, energy flow, life strategies, and fire sensitivity when determined at the community level. They are also preferred because they are very important values in understanding the responses of plants to changing environmental conditions. Within the scope of this thesis, abundance-weighted community SLA and LMA, as well as leaf area (LA), leaf thickness (LTh), leaf dry weight (LW) and leaf dry matter content (LDM) were determined and correlated with environmental factors in 30 sample areas selected to represent Mediterranean forest ecosystems. Care was taken to distribute the sample plots along an elevation gradient to represent different Mediterranean vegetation levels. The relationships between community abundance values obtained in this study, which included trees, shrubs and basal woody species, and climatic, topographic and soil parameters were modeled with the Generalized Additive Model (GEM). Community SLA gave significant results with topographic factors such as elevation, tpi, sol_illu and climatic parameters bio5, bio8, bio10, bio11, while community LMA gave significant results only with climatic parameters bio1, bio3 and bio5. Among the soil parameters, lime content gave significant results with BKLA; Mg and organic matter content gave significant results with BKKMO.