Adolesan sporcularda ailenin spora dahiliyeti ve aile mükemmelliyetçiliğinin sporcunun motivasyonel unsurlarıyla ilişkisi
The relationship of parental involvement and parental perfectionism to athletes motivational factors in adolescents athletes
  1. Tez No: 853962
  2. Yazar: AYŞE PINAR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı adolesan sporcuların algısına göre ailenin spora dahiliyeti ve aile mükemmeliyetçiliğinin sporcunun özerk motivasyon, akış, öznel zindelik, spor yapma niyeti ile ilişkisinin boylamsal bir şekilde incelenmesidir. Araştırmaya 12-18 yaş arasındaki, bireysel ve takım sporları ile uğraşan 118 kız (Xyaş= 14.64 ± 1.99) ve 88 erkek (Xyaş=14.01 ±1,94) olmak toplam 206 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan kişiler, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Öznel Zindelik Ölçeği, Akış Kısa Formu, Sporda Güdülenme Ölçeği (Çocuk versiyonu), Gelecek Spor Niyetini ölçen 2 madde, Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Spora Aile Katılımı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, Google formlar aracılığıyla çalışma grubuna ulaştırılmıştır. Araştırma kapsamında 4 hafta ara ile aynı kişilere toplam 2 ölçüm yapılmıştır. 2 ölçümde de referans olarak katılımcının okul numarasının son iki hanesi alınmıştır. Bu araştırmadan elde edilen veriler SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizi (adımsal) yapılmıştır. Analizlerde çocuğun algısına göre aile dahiliyeti ve aile baskısının birinci ölçümleri ile öznel zindelik, akış, gelecek spor niyeti ve özerk güdülenme ikinci ölçümleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda algılanan aile baskısı (β=.232, p=001) ve cesaretlendirme (β=.225, p=.001) öznel zindeliği %11.7 oranında anlamlı olarak açıklamaktadır. Algılanan aile baskısı (β=.176, p=011) akışı %2.6 oranında anlamlı olarak açıklamaktadır. Cesaretlendirme, (β=.222, p=.001) gelecek spor niyetini %4.5 oranında anlamlı olarak açıklamaktadır. Algılanan aile baskısı (β=-,189, p=007) ve cesaretlendirme (β=.156, p=.026) özerk güdülenmeyi %3.9 oranında anlamlı olarak açıklamaktadır. Sonuç olarak ebeveynin spora dahiliyeti ve algılanan aile baskısının adolesan sporcularda akış, öznel zindelik, özerk güdülenme ve gelecek spor niyeti ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to longitudinally examine the relationship between family involvement in sports and family perfectionism with athlete's autonomous motivation, flow, subjective vitality, and intention to continue sports, according to the perception of adolescent athletes. A total of 206 athletes, 118 girls (Xage = 14.64 ± 1.99) and 88 boys (Xage = 14.01 ± 1.94) between the ages of 12-18 and involved in individual and team sports, voluntarily participated in the research. People who participated in the research were selected by convenience sampling method. Personal information form, Subjective Vitality Scale, Flow Short Form, Sports Motivation Scale (Child version), Future Sports Intention Scale, Sports-Specific Multidimensional Perfectionism Scale and Parental Involvement in Sports Scale were used as data collection tools. The data was delivered to the research group via Google forms. Within the scope of the research, a total of two measurements were taken from the same people with an interval of 4 weeks. The data obtained from this research were analyzed using SPSS 21. Descriptive statistics, Pearson Correlation analysis and Regression analysis (stepwise) were used as analysis methods. In the analyses, the relationships between the first measures of family involvement and parental pressure according to the child's perception and the second measures of subjective vitality, flow, future sports intention and autonomous motivation were examined. As a result of the analyses, perceived parental pressure (β=.232, p=001) and encouragement (β=.225, p=.001) significantly explained subjective vitality at a rate of 11.7%. Perceived parental pressure (β=.176, p=011) significantly explained flow by 2.6%. Encouragement (β=.222, p=.001) significantly explained future sports intention by 4.5%. Perceived parental pressure (β=-.189, p=.007) and encouragement (β=.156, p=.026) significantly explained autonomous motivation at a rate of 3.9%. As a result, it was concluded that parental involvement in sports and perceived parental pressure were related to flow, subjective vitality, autonomous motivation and future sports intention in adolescent athletes.