Diz osteoartritine bağlı ağrıda intraartiküler mezenkimal kök hücre enjeksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of intraarticular mesenchymal stem cell injection for pain associated with knee osteoarthritis
- Tez No: 853961
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF YEĞİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Osteoartrit (OA) kronik dejeneratif bir eklem hastalığıdır ve dünya çapında sık görülen ve özellikle ileri yaş hastalarının yaşam kalitesinde önemli düşüş meydana getiren bir hastalıktır. Son zamanlarda, adipoz kaynaklı mezenkimal kök hücreler (AD-MSC'ler), OA tedavisinde umut verici bir tedavi olarak rejeneratif tıp için önemli hale gelmiştir. Kök hücrelerin hasarlı eklemlere uygulanması, hiyalin eklem kıkırdağının restorasyonu ile birlikte ağrının giderilmesini sağlayabilir ve yaşam kalitesini artırabilir. Çalışmamızın amacı diz osteoartritine bağlı ağrıda AD-MSC enjeksiyonunun ağrı üstüne etklinliğini değerlendirmektir Gereç ve Yöntemler: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı kliniğinde Mart 2019-Eylül 2022 tarihleri arasında diz ağrısı şikayetiyle başvuran 59 hastada AD-MSC intraartiküler diz enjeksiyonunun ağrı kontrolündeki etkinliği retrospektif, randomize olarak izlenildi. 18 yaş üstü, dizde ostoartritin radyolojik tanısı olan, birincil konservatif tedaviye rağmen şikayeti devam eden, kabul edilebilir hematolojik ve biyokimya profili olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar kellgren-lawrance sınıflamasına göre grade 2, grade 3 ve grade 4 olarak gruplara ayrıldı. Hastalarda WOMAC ve VAS skorları başlangıçta ve enjeksiyon sonrası 1., 3., 6., 12., ve 24. Aylarda hesaplandı. Veriler IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2010 yazılımı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Osteoarthritis (OA) is a chronic degenerative joint disease that is common worldwide and causes a significant decrease in quality of life, especially in elderly patients. Recently, adipose-derived mesenchymal stem cells (AD-MSCs) have become important for regenerative medicine as a promising treatment for OA. The application of stem cells to damaged joints may provide pain relief and improve quality of life along with restoration of hyaline articular cartilage. The aim of our study was to evaluate the efficacy of AD-MSC injection on pain due to knee osteoarthritis. Materials and Methods: The efficacy of AD-MSC intra-articular knee injection for pain control in 59 patients who presented with knee pain between March 2019 and September 2022 at the Department of Algology, Akdeniz University Faculty of Medicine, was followed retrospectively and randomized. Patients over 18 years of age, with a radiologic diagnosis of osteoarthritis of the knee, persistent complaints despite primary conservative treatment, and acceptable hematologic and biochemistry profiles were included. Patients were divided into grade 2, grade 3 and grade 4 groups according to Kellgren-Lawrance classification. WOMAC and VAS scores were calculated at baseline and at 1, 3, 6, 12, and 24 months after injection. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2010 software. A p value of less than 0.05 was required for statistical significance.