5-6 yaş grubu çocuklarda okul hazırbulunuşluğu ve ev ortamı arasındaki ilişkinin geliştiren bakım çerçevesinde incelenmesi
Examining the relationship between school readiness and home environment in 5-6 year old children within the framework of nurturing care
- Tez No: 853980
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışmamız 5-6 yaş grubu çocukların okula hazırbulunuşluk düzeylerinin, çocuk, aile ve ev ortamına yönelik değişkenlere göre geliştiren bakım çerçevesinde incelemek amacıyla yapılmıştır. Genel tarama modellerinden tekil ve ilişkisel tarama modellerini kullanıldığımız çalışmamıza, Aydın'ın Söke ilçesinde yaşayan anaokuluna giden ve gitmeyen 230 çocuk ve 230 ebeveyn olmak üzere 430 kişi dahil edilmiştir. Veriler,“Demografik Bilgiler Formu”, araştırmacılar tarafından hazırlanan“Geliştiren Bakım Ev Ortamı Değerlendirme Anketi”ve“Metropolitan Okul Olgunluğu Testi”araçları kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanılmıştır. Çalışmamız verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro Wilk ve Kolmogrov Simrnov testleri ile incelenmiştir. Normal dağılıma sahip değişkenler için istatistik değerlendirmelerde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan değişkenlerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı Mann Whitney U testi; ikiden fazla olan gruplar için ise Kruskal Wallis H kullanılmıştır. Kruskal Wallis H testinden sonra farkın hangi gruplar arasında olduğunu tespit edebilmek için ise çoklu karşılaştırma testi olan düzeltilmiş Bonferroni testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre çocukların okula hazırbulunuşluk düzeyleri çocukların yaşı, okul öncesi eğitim alma, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim düzeyi, baba yaşı, aile gelir düzeyi, anne çalışma durumu, ebeveynlerin çocuk ile birlikte resim ve etkinlik yapma durumu, televizyonun açık kalma süresi ve çocuğun ekrana maruz kalma süresi, çocuğun ev dışına çıkarılma sıklığı, evdeki kitap sayısı ve çocuğa kitap okuma sıklığı değişkenlerine göre anlamlı çıkmıştır. Anne yaşı, çocuk ile oyun oynama sıklığı ve çocuğa vurma durumu değişkenine yönelik anlamlı sonuç elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to examine the school readiness levels of 5-6 year old children within the framework of developmental care according to variables related to the child, family and home environment. In our study, in which we used singular and relational screening models, one of the general screening models, 430 people, including 230 children and 230 parents who went to kindergarten and did not go to kindergarten living in Söke district of Aydın, were included. Data were collected using the“Demographic Information Form”,“Developing Care Home Environment Assessment Survey”and“Metropolitan School Readiness Test”tools prepared by the researchers.In our study, in which we used singular and relational screening models, one of the general screening models, 430 people, including 230 children and 230 parents who went to kindergarten and did not go to kindergarten living in Söke district of Aydın, were included. The data was collected using the“Demographic Information Form”,“Developing Care Home Environment Evaluation Survey”and“Metropolitan School Readiness Test”tools prepared by the researchers. Data were analyzed using SPSS Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods were used when evaluating the data. Our study examined whether the data showed normal distribution using Shapiro Wilk and Kolmogrov Simrnov tests. Non-parametric tests were used in statistical evaluations for normally distributed variables. In comparing quantitative data on variables that do not have a normal distribution, Mann Whitney U test determines the difference between two groups; For groups of more than two, Kruskal Wallis H was used. After the Kruskal Wallis H test, the corrected Bonferroni test, which is a multiple comparison test, was used to determine which groups the difference was between. According to our research results, children's school readiness levels depend on the children's age, pre-school education, number of siblings, parents' education level, father's age, family income level, mother's working status, parents' ability to draw and do activities with the child, time the television is on, and It was found to be significant according to the variables of the child's screen exposure time, the frequency of taking the child out of the house, the number of books in the house and the frequency of reading to the child. No significant results were obtained for the variables of mother's age, frequency of playing with the child and hitting the child.