Reklamda metafor kullanımı ve havayolu kategorisi reklamlarına yönelik inceleme
Metaphor used in advertising, and research towards airline category advertisements
  1. Tez No: 854010
  2. Yazar: TUĞBA ERBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde, zaman kavramının önemli hale gelmesinden ve konforundan dolayı hava yolu taşımacılığını tercih edilen bir ulaşım ağı haline gelmiştir. Ülkemizde yerli ve yabancı olmak üzere birçok havayolu taşımacılık şirketi faaliyet göstermektedir. Bu çalışmada havayolu taşımacılık şirketlerin reklamlarının, bir kavramı başka bir kavram üzerinden anlatma yolu olan metaforlar kullanımının müşteriler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Birinci bölümünde reklam, reklamcılık ve reklamcılığın tarihi gelişimi, değişen iletişim ağları kapsamında reklamcılık anlayışında yaşanan değişimler verilmiştir. İkinci bölümde reklamda metafor kullanımı ve metafor çeşitliliği verilmiş, zaman içerisinde gerçekleştirilen çalışmalardan bahsedilmiştir. Sonraki bölümde marka ve marka ile ilgili tanımlar, markalaşmada izlenecek ve dikkat edilecek özellikler kaynaklar eşliğinde gözden geçirilmiştir. Dördüncü bölümde iletişin ve iletişim reklam ilişkisi detaylandırılmış, beşinci bölümde ise Havayolu Taşımacılığı Sektöründe Metaforların Marka Kişiliği Algıları ve Tutum Üzerindeki Etkileri" bir anket çalışması ile elde edilen verileri kullanarak istatiksel yöntemlerle değerlendirilip yorumlanmıştır. Bu çalışmada, hava yolu taşımacılık sektöründe marka yaratmada; reklam oluştururken firmanın vermek istediği mesajın doğru algılanması için metaforlu veya metaforsuz reklamlardan hangisini tercih etmesi gerektiğine dair bulgular elde edilmiştir. Metaforun kullanıldığı reklamlar hangi mesajlarda etkili hangisinde değil bu bilgiler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the expansion of air travel has become a preferred transportation network due to the importance of time and comfort. Many domestic and foreign product transportation companies operate. These differences are on the customers of transportation transportation advertisements using metaphors, which are a way of sharing a meaning through another concept. In the first part, advertising, the historical development of advertising and advertising, and the events that took place in the understanding of advertising within the scope of comprehensive communication networks are given. In the second part, the use of metaphor in advertisements and the variety of metaphors are given, and the scope of expansion over time is explained. In the next section, the brand and its related features, as well as the features to be followed and taken into consideration in branding, are reviewed. In the fourth chapter, the relationship between communication and communication advertising is detailed, and in the fifth chapter,“The Effects of Metaphors on Brand Personality Perceptions and Attitudes in the Airline Transportation Sector”is statistically evaluated and interpreted using the data obtained from a survey study. This success is in creating a brand in the air transportation sector; Expanding daily findings have been obtained regarding whether the company prefers advertisements with or without metaphors in order to correctly perceive the message it wants to publish when creating advertisements. This information is interpreted, not in which messages the metaphor is effective in commercial advertisements.