Bariatrik cerrahi hastalarında fto gen polimorfizmlerinin kilo kaybı ile arasındaki ilişki
Association of fto gene polymorphisms with weight loss in bariatric surgery patients
- Tez No: 854064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ÇELİK, DOÇ. DR. GÖKHAN GÖRGİŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Obezite, insan sağlığını bozabilecek aşırı yağ birikimi olarak tanımlanabilen mutltifaktöriyel bir hastalıktır. Günümüzde obezite tedavisinde bariatrik cerrahi önemli yer tutmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, genetik faktörlerin bariatrik cerrahi sonrası erken kilo kaybını etkilediğini göstermektedir. Fat Mass and Obesity-Related (FTO) geni obeziteye yatkınlık ile ilişkilendirilen ilk gen olup, FTO gen varyantlarının bariatrik cerrahi sonrası erken kilo kaybı ile ilişkili olabileceği ileri sürülmektedir. Amaç: Bu çalışma kapsamında bariatrik cerrahi geçirmiş hastalarda FTO geni rs9939609 ve rs9930506 varyantlarının hastaların ameliyat sonrası kilo vermeleriyle olan ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 104 bariatrik cerrahi geçirmiş obez birey ve 149 kontrol birey dahil edildi. Katılımcılardan ameliyat öncesi alınan örneklerin, periferik kanlarından DNA izolasyonu gerçekleştirildi. Tek nükleotid polimorfizmleri Taqman Assayler aracılığıyla gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlendi. Hastaların hepsine tüp mide ameliyatı yapıldı. Bulgular: FTO geni rs9939609 A alleli taşıyıcılığının, rs9930506 GG genotipinin ve AA+GG genotip kombinasyonunun obezite gelişimine yatkınlık yarattığı saptanmıştır. FTO rs9939609 ve rs9930506 varyantları ile olguların bariatrik cerrahi sonrası kilo verme oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmazken, kategorik bileşen analiz sonuçları FTO rs9939609 A alleli taşıyıcıları ile kilo verme arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, olguların bariatrik cerrahi sonrası 6. Ay kontrollerinde belirlenen düşük VKİ değerleri arasında en yaygın olarak AA+GG genotipi saptanmıştır. Kategorik bileşen analizleri sonucunda ise rs9939609 A allel taşıyıcılığı ile rs9930506 G allel taşıyıcılığına ait birleşik genotiplerin olguların cerrahi sonrası ilk ay kilo verme oranları ile ilişki olduğu ortaya konmuştur. Sonuç: Çalışma kapsamında Türkiye populasyonunda FTO geni rs9939609 ve rs9930506 varyantlarının obezite gelişimine yatkınlık yarattığı ve aynı genotiplerin kombine etkilerinin ise bariatrik cerrahi sonrası ilk ay ortalama kilo kaybı ile ilişkili olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Obesity is a multifactorial disease defined as the excessive accumulation of fat that can impair human health. In contemporary times, bariatric surgery plays a significant role in the treatment of obesity. Recent studies indicate that genetic factors influence early weight loss after bariatric surgery. The Fat Mass and Obesity-Related (FTO) gene is the first gene associated with susceptibility to obesity, and it is suggested that FTO gene variants may be linked to early weight loss following bariatric surgery. Aim: This study aims to figure out the relationship between the FTO gene rs9939609 and rs9930506 variants and post-operative weight loss in patients who have undergone bariatric surgery. Method: This study included 104 obese individuals who had undergone bariatric surgery and 149 control individuals. DNA isolation from peripheral blood samples was performed. Single nucleotide polymorphisms were determined through real-time polymerase chain reaction using TaqMan assays. Results: The carrying of the FTO gene rs9939609 A allele, the rs9930506 GG genotype, and the AA+GG genotype combination have been found to predispose to obesity development. While no statistically significant relationship was found between FTO rs9939609 and rs9930506 variants and the rate of weight loss after bariatric surgery in the cases, categorical component analysis results have revealed an association between FTO rs9939609 A allele carriers and weight loss. Additionally, the most common genotype determined among cases in the 6th-month post-bariatric surgery controls was AA+GG. Categorical component analyses have shown an association between rs9939609 A allele carriage and rs9930506 G allele carriage combined genotypes with the rate of weight loss in the first month post-surgery among cases. Conclusion: In this study, it has been shown that the variants of the FTO gene, rs9939609 and rs9930506, predispose to obesity development in the Turkish population, and the combined effects of these genotypes are associated with the average weight loss in the first month after bariatric surgery.