Bariatrik cerrahinin erken dönemde revers kolesterol transportuna etkisi
The effect of bariatric surgery in the early period of revers cholesterol transport
  1. Tez No: 307918
  2. Yazar: SERDAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTAY AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amacımız sleeve gastrektomi (SG) uygulanan obez hastalarda ve kontrol grubunda operasyon öncesi, postop birinci gün ve oral beslenme sonrası lipoprotein alt grup analizlerini, kolesterol ester transfer proteini (CETP) ve aktivitesini, lesitin kolesterol açil transferaz (LCAT) seviyelerini ve aktivitesini, apolipoprotein A-I (apo A-I), apolipoprotein B (apo B) ve paraoksonaz (PON) seviyelerini tespit etmek, elde edilen bilgiler ışığında SGnin erken dönemde revers kolesterol transportuna olan etkisini incelemekti. Serum CETP, LCAT, apo A-I ve apo B seviyeleri ölçümü ELİSA yöntemiyle, LDL ve HDL alt grup analizleri, Lipoprint sistemi kullanılarak disk poliakrilamid jel elektroforez yöntemi ile yapıldı. Paraoksonaz seviyeleri manuel olarak, CETP ve LCAT aktiviteleri ise florometrik metodla ölçüldü. Total kolesterol (TK), glukoz, HDL ve trigliserit enzimatik kolorimetrik metodla, insülin immünassay metodla, LDL Friedewald formülüyle, insülin direnci HOMA-IR ile belirlendi. Hasta grubunda HDL-1 ve HDL-büyük alt gruplarında postop birinci günde preop döneme göre anlamlı bir artış HDL-8, HDL- 9, HDL-10 ve HDL-küçük alt gruplarında, TK, LDL ve CETP düzeylerinde postop birinci günde preop döneme göre anlamlı bir azalma görülmüştür. Trigliserit ve VLDL düzeyleri oral beslenme sonrası postop birinci güne göre anlamlı şekilde artış göstermiştir. Hasta grubunda oral beslenme sonrasında preop döneme göre PON, insülin ve HOMA-IR seviyelerinde anlamlı bir azalma görülmüştür. Hasta grubunda oral beslenme sonrası hem preop hem de postop birinci güne göre HDL düzeylerinde anlamlı azalma ve apo A-I seviyelerinde anlamlı artış görülmüştür. Sleeve gastrektomi sonrası erken dönemde CETP seviyelerindeki azalmaya bağlı olarak anti-aterojenik özellikteki HDL alt grupları artmış, aterojenik özellikteki HDL alt grupları ise azalmıştır. Ayrıca SG sonrası, hem insülin direncindeki iyileşmeye hem de HDL klirensindeki artışa bağlı olarak apo A-I seviyelerinde yükselme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the lipoprotein subfractions, cholesteryl ester transfer protein (LCAT) and activity, lecithin cholesterol acyltransferase (LCAT) and activity, apolipoprotein A-I (apo A-I), apolipoprotein B (apo B) and paraoxonase levels in obes patients underwent sleeve gastrectomy (SG) and in control group preoperatively, at 1st day after surgery and after oral feeding, and to investigate the effect of these parameters in the revers cholesterol transport. Serum levels of CETP, LCAT apo A-I and apo B were determined by ELISA. CETP and LCAT activity were measured by fluorometric method. The activity of PON was assessed from the rate of enzymatic hydrolysis of phenyl acetate to phenol formation. HDL and LDL subfractions analysis were done by continuous disc polyacrylamide gel electrophoresis. Total cholesterol (TC), glucose, HDL and triglyceride (TG) were assessed by enzymatic colometric method. Levels of insulin was evaluated by immunoassay method, LDL by Friedewald formula while inulin resistance was determined by HOMA-IR. Levels of HDL-1 and HDL-large subfractions were significantly higher, while HDL-8, HDL-9, HDL-10 and HDL-small subfraction levels, TC, LDL and CETP were significantly lower at 1st day after surgery compared to preoperative levels in patient group. A significant increase was observed in TG and VLDL levels after oral feeding compared to 1st day after surgery. There was a significant decrease in PON, insulin and HOMA-IR levels after oral feeding compared to preoperative levels in patient group. HDL levels were significantly decreased while apo A-I levels were significantly increased after oral feeding compared to both preoperative and 1st day after surgery in patients underwent SG. The anti-atherogenic HDL subfractions HDL-1 and HDL-large were increased and atherogenic HDL subfractions HDL-8, HDL-9, HDL-10 and HDL-small were decreased due to lower levels at 1st day after surgery compared to preoperative measurements. Additonally, apo A-I levels were increased due to insulin resistance improvement clearance and increased HDL catabolism after SG surgery.