Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi ve açıkretropubik radikal prostatektomi tekniklerinin klinik ve biyokimyasal sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and biochemical results of robotassisted laparoscopic radical prostatectomy and open retropubic radicalprostatectomy techniques
- Tez No: 854173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEYNEL KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Açık retropubik radikal prostatektomi (RRP) ve robot yardımlı laparoskopik radikal prosatatektominin (RALP) klinik ve biyokimyasal sonuçlarını karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Eylül 2016 ve Ekim 2023 tarihleri arasında lokalize prostat kanseri (PK) nedeniyle RRP ve RALP yapılan 220 hasta retrospektif olarak tarandı. Dışlama kriterleri uygulandıktan sonrası 108 RRP yapılan ve 73 RALP yapılan hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, komorbiditeleri, operasyon süresi, hastanede kalış süreleri, preoperatif prostat spesifik antijen (PSA) değerleri, preoperatif biyopsi sonuçları kaydedildi. Hastaların postoperatif komplikasyonları, postoperatif patoloji evreleri, postoperatif 3,6 ve 12. ay PSA değerleri kaydedildi. Aynı zamanda hastaların 3, 6 ve 12. ay kontinans ve potens durumları kaydedildi. Bu sonuçlar iki teknik için karşılaştırıldı. Bulgular: RRP hastalarının ortalama yaşı 61.7, RALP hastalarının ortalama yaşı 61.8 olarak bulundu. Komorbidite, preoperatif PSA ve biyopsi patoloji sonuçlarını arasında anlamlı fark bulunmadı. RRP için operasyon süresi ortalama 107,8 dakika, RALP için ortalama operasyon süresi 250,8 dakika saptandı. Operasyon süresi RRP tekniği için anlamlı düşük bulundu. İki teknik arasında postoperatif patoloji skoru, cerrahi sınır pozitifliği, operasyon sırasında kanama miktarı açısından anlamlı fark bulunmadı. Hastaların takiplerinde biyokimyasal nüks, PSA değerleri ve potens açısından anlamlı fark izlenmedi. Hastaların takiplerinde 3 ve 12. ay için kontinans oranları arasında anlamlı fark izlenmedi. Ancak RALP tekniği uygulanan hastaların 6. ay kontinan olma oranları anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç: Prostat kanseri cerrahisinde tercih edilen her iki yöntemde de onkolojik ve fonksiyonel uzun dönem sonuçlarının aynı olduğunu saptadık. Fonksiyonel sonuçlardan sadece 6. aydaki kontinans oranı istatiksel olarak RALP grubunda daha yüksek idi. Çalışmamızın sonuçları, RALP hasta grubunda, kontinansın orta vadede daha hızlı sağlanmasına ragmen uzun dönemde yöntemler arasında bir fark olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the clinical and biochemical results of open retropubic radical prostatectomy (RRP) and robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy (RALP). Materials and Methods: 220 patients who underwent RRP and RALP for localized prostate cancer between September 2016 and October 2023 were retrospectively screened. After applying the exclusion criteria, 108 patients who underwent RRP and 73 patients who underwent RALP were included in the study. The patients' age, comorbidities, operation time, hospital stay, preoperative prostate specific antigen (PSA) values, and preoperative biopsy results were recorded. Postoperative complications of the patients, postoperative pathology stages, and PSA values at 3, 6 and 12 months postoperatively were recorded. At the same time, the patients' continence and potency status at 3, 6 and 12 months were recorded. These results were compared for the two techniques. Results: The average age of RRP patients was 61.7, and the average age of RALP patients was 61.8. There was no significant difference between comorbidity, preoperative PSA and biopsy pathology results. The average operation time for RRP was found to be 107.8 minutes. The average operation time for RALP was found to be 250.8 minutes. Operation time was found to be significantly lower for the RRP technique. There was no significant difference between the two techniques in terms of postoperative pathology score, surgical margin positivity, and amount of bleeding during the operation. No significant difference was observed in terms of biochemical recurrence, PSA values and potency during the follow-up of the patients. During the follow-up of the patients, no significant difference was observed between the continence rates for the 3rd and 12th months. However, the rate of continence in the 6th month of patients who underwent RALP technique was found to be significantly higher. Conclusion: We found that the oncological and functional long-term results are the same in both methods preferred in prostate cancer surgery. Among the functional results, only the continence rate at the 6th month was statistically higher in the RALP group. The results of our study show that although continence is achieved faster in the medium term in the RALP patient group, there is no difference between the methods in the long term.