Lomber disk cerrahisi sonrası su jok uygulamasının ağrı, kaygı ve iyileşme kalitesine etkisi
The effect of su jok on pain, anxiety and quality of recovery after lumbar disc surgery
- Tez No: 854176
- Danışmanlar: PROF. DR. SONAY GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırma, lomber disk cerrahisi sonrası Su Jok uygulamasının ağrı, kaygı ve iyileşme kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma Aralık 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul ilindeki bir eğitim araştırma hastanesinin beyin ve sinir cerrahisi kliniğinde lomber disk cerrahisi ameliyatı geçiren ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 60 hasta ile yürütüldü. Su Jok grubundaki hastalara (n=30) ameliyat günü, ameliyat sonrası 1.ve 2. günlerde uygulama yapılırken, kontrol grubundaki hastalara (n=30) rutin bakım dışında herhangi bir girişim uygulanmadı. Araştırma verileri Tanıtıcı Özellikler Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği, İyileşme Kalitesi Ölçeği, Vizüel Analog Skala ve McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu ile toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 47,08±9,58 yıl olduğu, %53,3'ü erkek, %38,3'ü ilkokul mezunu ve %58,3'ünün çalıştığı görüldü. Su Jok grubundaki hastaların %30'unda, kontrol grubundaki hastaların ise %33,3'ünde kronik hastalık saptandı. Her iki gruptaki hastaların %41,7'sine 10 yıldan fazla süredir lomber disk hernisi tanısı konulduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effect of Su Jok on pain, anxiety and quality of recovery after lumbar disc surgery. Materials and Methods: The research was conducted between December 2022 and June 2023 in the brain and neurosurgery clinic of a training and research hospital in Istanbul, with 60 patients who underwent lumbar disc surgery and met the inclusion criteria for the study. While patients in the Su Jok group (n=30) were treated on the day of surgery and on the 1st and 2nd postoperative days, no intervention other than routine care was applied to patients in the control group (n=30). Research data were collected with the Descriptive Characteristics Form, State Anxiety Scale, Quality of Recovery Scale, Visual Analog Scale and McGill Pain Scale Short Form. Results: The mean age of the patients was 47.08±9.58 years, 53.3% were male, 38.3% were primary school graduates and 58.3% were employed. Chronic diseases were found in 30% of the patients in the Su Jok group and 33.3% of the patients in the control group. It was determined that 41.7% of the patients in both groups had been diagnosed with lumbar disc herniation for more than 10 years.