Süperkritik karbondioksit ile koyun aortunun hücresizleştirilmesi ve karakterizasyonu
Supercritical carbon dioxide-based decellularization and characterization of sheep aorta
- Tez No: 854188
- Danışmanlar: PROF. DR. NELİSA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, milyonlarca insanın ölüme neden olan küresel bir sorundur. Arteriyel plak oluşumu ve damar sertleşmesi gibi durumlar, ciddi tıkanıklıklara yol açar. Erken aşamalarda kullanılan ilaç ve gen terapisi umut verici olsa da ileri aşamalarda organ fonksiyon kaybı yaşanır. Doku mühendisliği, hasarlı dokuların onarılmasında uygun sentetik veya doğal doku iskelelerini kullanarak önemli bir strateji olarak öne çıkar. Hücresizleştirilmiş dokulardan elde edilen hücre dışı matriksler (ECM) bu alanda kullanılan doğal doku iskelelerine iyi bir örnektir. Bu çalışma kapsamında süperkritik karbondioksit (scCO2) ve Triton X-100 kullanılarak koyun aortu hücresizleştirilmiştir. Hücresizleştirme sonrası elde edilen ECM (dECM) karakterizasyon işlemleri genetik materyal ve toplam protein ölçümleri, hücre çekirdeği boyaması ve taramalı elektron mikroskobu görüntüleriyle gerçekleştirilmiştir. Ardından COL I, COL III, ELN ve GAG miktarı işlem görmemiş doğal dokuyla kıyaslanmıştır. Hücresizleştirilmiş aort dokusu toz haline getirildikten sonra pepsin enzimi ile çözündürülüp pH ayarlamasıyla dECM hidrojeli elde edilmiştir. Jel karakterizasyonu türbidimetrik jelleşme kinetiğinin ölçümüyle yapılmış olup, ardından jelin in vitro sitotoksisite ve hücre tutunma analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are a global problem that causes deaths in millions of people. Arterial plaque formation and atherosclerosis lead to serious problems such as vascular blockages. Although drug and gene therapy approaches for the early stages of vascular blockages are promising, loss of organ function occurs in the late stages. Tissue engineering stands out as a critical strategy for the reconstruction of damaged tissues via synthetic or natural tissue scaffolds. Extracellular matrices (ECM) obtained from decellularized tissues are natural scaffolds. In this study, the ovine aorta was decellularized using supercritical carbon dioxide (scCO2) and Triton X-100. Characterization of the decellularized ECM (dECM) was carried out by remaining genetic material and total protein measurements, cell nucleus staining, and scanning electron microscopy. The COL I, COL III, ELN, and GAG remaining proteins were compared with untreated native tissue. After the decellularized aortic tissue was milled, dECM hydrogel was obtained by solubilizing it with pepsin enzyme and adjusting the pH. Gel characterization was performed by measuring turbidimetric gelation kinetics, followed by in vitro cytotoxicity and cell adhesion analyses.