Elektrikli formula SAE yarış aracı için güç aktarım sistemi tasarımı
Powertrain system design for electric formula SAE race car
  1. Tez No: 854189
  2. Yazar: ERAY KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Formula Student yarışmasının ilk yarışı 1981 yılında Amerikada Texas Üniversitesinde gerçekleştirildi. Bu yarışmanın amacı sektöre kalife öğrencilerin yetişmelerini sağlamaktır. Sektörel ihtiyaçların ve uygulamanın tamamı bu yarşma içinde uygulanan bu süreçte öğrencilerin yarış arabası tasarlaması ise yarışmaya olan ilgiyi oldukça arttırmaktadır. Bir otomotiv firmasının günlük hayatta karşılaşacağı bütün zorluklarla karşılaşan öğrenciler bu zorlukları çözme sürecinde de analitik bakış açısı, gerekli mukavemet, statik ve dinamik analizler, üretim yöntemleri ve çeşitli test yöntemlerini kullanmaktadırlar. Günümüzde de otomotiv dünyasında ve global dünyada yaşanan gelişmeler yarışma kurallarını ve işleyişi doğrudan etkilemiştir. Başlangıçta içten yanmalı araçlarla düzenlenen yarışma yıllar içerisinde önce elektrikli araçların yarışmalara dahil olması sonrasında da otonom araçların gelmesi ile günümüz modern dünyasında değerini önemli ölçüde göstermiştir. Elektrikli araçların gelecekteki konumu ve günümüzdeki araştırma odağı olmasının doğrudan çıktısı olarak bir çok yarışma önceliği elektrikli araçlara vermesi ile de birlikte bir çok yarış takımı mühendisliklerini elektrikli araçlar üzerinde geliştirmeye başlamıştır. Bu süreçte YTU racing takımı da içten yanmalı aracın xii yanında ürettiği elektrikli formula student aracı ile yeni dünyada konumunu almıştır. Elektrikli araçlarda çok farklı şekillerde güç ünitelerinin ve aktarım sistemlerinin kullanımları karşımıza çıkmaktadır. En temel olarak karşımıza çıkanları 4 tekerden elektrikli motorlu 4 tekerden tahrikli, 2 elektrik motorlu arkadan tahrikli, tek elektrik motorlu arkadan tahrikli modellerdir. Tek elektrik motorlu arkadan tahrikli bir formula student aracı için kullanılabilecek çeşitli güç aktarım yöntemlerinin optimizasyon çalışmasını bu tezde bulabilirsiniz. Zincir tahrik, kayış tahrik, dişli kutusu kullanımı motor konumlandırması gibi konuların avantaj dezavantaj incelenmesi, bu incelemeden sonra seçilen kayış aktarmanın avantajları, seçilen sistemin gerekli dayanım-ömür- aktarım oranı kayış seçme hesaplamaları, kullanılacak özel parçaların tasarımı ve dayınım hesapları tez içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The first Formula Student competition took place in 1981 at the University of Texas in the United States. The purpose of this competition is to train qualified students for the industry. In the process applied within this competition, where all the needs and practices of the sector are implemented, designing a race car increases students' interest significantly. Students, facing all the challenges an automotive company would encounter in daily life, use analytical perspectives, necessary strength, static and dynamic analyses, production methods, and various testing methods in the process of solving these challenges. Developments in the automotive world and the global context have directly influenced the rules and operation of the competition. Initially organized with internal combustion vehicles, the competition has demonstrated its significance in today's modern world with the inclusion of electric vehicles in the competitions, followed by the arrival of autonomous vehicles. The future position of electric vehicles and the current focus on research have led many racing competitions to prioritize electric vehicles. In this process, many racing teams have started to develop their engineering skills on electric vehicles alongside internal combustion vehicles. As YTU Racing Team, we have also xiv positioned ourselves in the new era with the electric Formula Student vehicle we introduced alongside the internal combustion vehicle. In electric vehicles, various power units and transmission systems are used in different ways. The most basic ones include 4-wheel electric motor-driven, 2 electric motor-driven rear-wheel drive, and single electric motor-driven rear-wheel drive models. In this thesis, you can find an optimization study of various power transmission methods that can be used for a single electric motor-driven rear-wheel-drive Formula Student vehicle. The advantages and disadvantages of topics such as chain drive, belt drive, gearbox usage, motor positioning, advantages of the chosen belt transmission after this investigation, required strength-lifetime-transmission ratio belt selection calculations, design of special parts to be used, and strength calculations are included in the thesis.