Implementation of elliptic curve cryptography for internet of things (IOT) securit
Eliptik eğri uygulaması nesnelerin interneti için kriptografi(IOT) güvenlik
  1. Tez No: 854205
  2. Yazar: SAIF MAAD KHALEEFAH KHALEEFAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Nesnelerin İnterneti veya IoT, endüstri, sağlık hizmetleri ve diğerleri arasında bilgi teknolojisi. Birbirine bağlı çok sayıda şeyden oluşur birbirleriyle iletişim halindedirler. Çünkü kullanıcılara ek olarak onaylanmış nesneler de Nesnelerin İnterneti ile ilgili verilere erişim. IoT uygulamaları ve teknolojisi için yaygın olarak benimsendiği için güvenlik gerekli bir bileşendir. IoT verilerinin güvenliğini artırmak için, bu çalışma Eliptik Eğri Şifreleme yaklaşımını önermektedir. Eliptik'te iki anahtar kullanılır Eğri Şifreleme (ECC): bir genel anahtar ve bir özel anahtar. Kullanıcı özel anahtarı kullanır şifreleme için kullanılır ve genel anahtar, kimlik doğrulama sırasında kullanıcının kimliğinin belirlenmesi için kullanılır. Buna benzer şekilde gönderen, özel anahtarı kullanarak şifreler; gizlilik isteniyorsa, ortak anahtarla iletişimin şifresi çözülebilir. Özel anahtarı seçmek bir sorundur her ortak anahtar. Küçük değerlerin rastgele seçilmesi genel durumla ilgili kaygıları artırmaktadır. algoritmanın güvenliği. değerleri göz önünde bulundurarak. Bu çalışma Guguk Kuşu Aramasının kullanılmasını önermektedir Değerleri rastgele seçen algoritma.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things, or IoT, is essential to the fields of industry, healthcare, and information technology, among others. It is made up of numerous interconnected things that are in communication with one another. Because approved objects, in addition to users, may access data regarding the Internet of Things. For IoT applications and technology to be widely adopted, security is a necessary component. To improve the security of the IoT data, this study suggests an Elliptic Curve Cryptography approach. Two keys are used in Elliptic Curve Cryptography (ECC): a public key and a private key. The user uses the private key for encryption, and the public key is used for user identification during authentication. Similar to this, using the private key, the sender encrypts; if secrecy is desired, using the public key, one can decrypt the communication. Selecting the private key is a problem with every public key. Random selection of small values raises concerns about the overall algorithm's security. considering the values. This study suggests using the Cuckoo Search Algorithm to select values at random.