An embedded RISC-V core with fast modular multiplication
Hızlı modüler çarpma kabiliyetli gömülü RISC-V işlemci çekirdeği
  1. Tez No: 652472
  2. Yazar: ÖMER FARUK IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nesnelerin İnterneti büyümesini sağlayan en büyük etkenlerden biri ucuz ve yetenekli donanım iken belki de en büyük endişe gizlilik ve güvenliktir. Gizlilik ve güvenlik sağlamak için gereken şifreleme ve kimlik doğrulama, pille çalışan Nesnelerin İnterneti uç düğümlerinin sahip olmadığı büyük güç bütçelerine ihtiyaç duyar. Literatürdeki mevcut donanım hızlandırıcıları belirli iş yükleri için tasarlanmışlardır, bu sebeple gelecekteki güncellemeler için çok az esneklik sağlar veya hiç esneklik sağlamazlar. Özel komut tabanlı çözümler, alan maliyeti olarak daha küçüktür ve uygulanacak yeni yöntem ve algoritmalar için daha fazla esneklik sağlarlar. Özel komutların bir dezavan- tajı, sistemin işlem bitene kadar beklemesi gerekmesidir. İşlem çok uzun sürdüğünde, cihazın gerçek zamanlı olaylara yanıt süresi uzar. Bu çalışmanın amacı modüler çarpma için özel komutla genişletilmiş bir işlemci önermektir. Bu yaklaşımda modüler çarpma, tipik bir durumda, işlemciyi iki saat çevrimi boyunca engelleyebilir. RV32EC komut se- tini temel aldığımız ve Verilog ile geliştirdiğimiz tasarımımız, Eliptik Eğri Kriptografisi (ECC) alanındaki güncel şifreleme algoritmaları üzerinde denenmiştir. 128 bit modüler çarpma içeren uygulamaya özel tümdevre (ASIC) tasarımında 136 MHz saat hızına ve alanda programlanabilir kapı dizileri (FPGA) üzerinde 81 MHz saat hızına ulaştık. Yazılımsal çözüme kıyasla çeşitli kriptografik eğrilerde on üç kata kadar hız artışı elde ederken, temel mimarimiz üzerinde ortalama % 41 alan artışı ile toplam güç tüketimini % 95'e kadar azaltmayı başardık.
Özet (Çeviri)
While one of the biggest enabling factors of Internet of Things growth is cheap and capable hardware, maybe the biggest concern is privacy and security. Encryption and authentication need big power budgets, which battery-operated IoT end-nodes do not have. Hardware accelerators designed for specific cryptographic operations provide little to no flexibility for future updates. Custom instruction solutions are smaller in area and provide more flexibility for new methods to be implemented. One drawback of custom instructions is that the processor has to wait for the operation to finish. Eventually, the response time of the device to real-time events gets longer. In this work, we propose a processor with an extended custom instruction for modular multiplication, which blocks the processor, typically, two cycles for any size of modular multiplication. We adopted embedded and compressed extensions of RISC-V for our proof-of-concept CPU. Our design is benchmarked on recent cryptographic algorithms in the field of elliptic-curve cryptography. Our CPU with 128-bit modular multiplication operates at 136MHz on ASIC and 81MHz on FPGA. It achieves up to 13x speed up over software implementations while reducing overall power consumption by up to 95% with 41% average area overhead over our base architecture.