2016-2022 yılları arasında Çukurova Üniversitesi tıp fakültesi endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları bilim dalında nodüler tirod hastalıkları tanısıyla takip edilen ve opere olan hastaların histopatolojik bulgularının preop tırads sınıflaması ve bethesda sınıflaması ile korelasyonu çalışması
A study on the correlation of histopathologic findings with tirads classification and bethesda classification in patients who were followed up and operated for nodular thyroid diseases in Çukurova University Faculty of Medicine, department of endocrinology and metabolic diseases between 2016-2022
- Tez No: 854253
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TAMER TETİKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda nodüler tiroid hastalıkları nedeniyle opere edilen hastaların operasyon öncesi USG ile bakılarak yapılan TIRADS sınıflaması sonuçları ile ince iğne aspirasyon biyopsisi sonuçları ile yapılan bethesda sınıflamasını postoperatif sitopatolojik sonuçlarla karşılaştırarak korelasyonuna bakmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 83 hasta dahil edildi. Çalışmaya hasta dahil etme kriterleri: 18 yaşın üzerinde olması, tiroid nodülü nedeniyle takip edilen hastanın FNA'sının tarafımızca yapılması, hastaların opere olmasıdır. Hastalara ait veriler Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi dijital veritabanı (Mergentech) ve hasta dosyalarından retrospektif olarak tarandı. Preoperatif USG ile yapılan EU TIRADS ve ACR TIRADS skorlarının postoperatif histopatolojik sonuçlar ile korelasyonuna bakıldı ve maligniteyi öngörmedeki tanısal değeri araştırıldı. Bethesda sınıflamasına göre preoperatif FNA sonuçları değerlendirildi ve postoperatif histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the correlation between the results of tırads classification by preoperative USG and bethesda classification by fine needle aspiration biopsy with postoperative cytopathologic results in patients operated for nodular thyroid diseases. Materials and Methods: Eighty-three patients were included in our study. Patient inclusion criteria: Age over 18 years, FNA performed by us in patients with thyroid nodules, and surgery. The data of the patients were retrospectively reviewed from the digital database (Mergentech) and patient files of Balcalı Hospital, Çukurova University Faculty of Medicine. The correlation of EU TIRADS and ACR TIRADS scores performed by preoperative USG with postoperative histopathologic results was examined and their diagnostic value in predicting malignancy was investigated. Preoperative FNA results according to Bethesda classification were evaluated and compared with postoperative histopathologic results.