Simülasyon tabanlı robotik kodlama eğitimi alan öğrencilerin gerçek setler üzerinde devre tasarımı becerilerinin incelenmesi
Investigation of circuit design skills of students receiving simulation-based robotic coding training on real sets
  1. Tez No: 854252
  2. Yazar: ÖMER GÜVENDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, robotik kodlama eğitiminde kullanılan simülasyon yazılımının, öğrencilerin akademik başarılarına, gerçek setler ile devre tasarım becerilerine etkisini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca öğrencilerin kullanılan simülasyon yazılımına karşı olan tutumlarını incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada öntest – sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Öğrencilerin devre tasarım becerilerini gözlemlemek için SOGORBA dereceli puanlama ölçeği oluşturulmuştur. Akademik çalışma sonrasında deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere devre tasarım uygulaması yaptırılarak, SOGORBA dereceli puanlama ölçeğine veriler işlenmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılının 2.döneminde özel bir ortaokulun 5.sınıfına devam etmekte olan öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Robotik kodlama eğitimleri atölye ortamında, haftada 2 gün olmak üzere 5 hafta uygulanmıştır. Çalışma grubu 14 kişi deney grubu, 14 kişi kontrol grubu olmak üzere toplamda 28 öğrenci ile oluşturulmuştur. Deney grubu robotik kodlama eğitimlerini simülasyon üzerinden alırken, kontrol grubundaki öğrenciler gerçek setler üzerinden eğitimlerini almıştır. Deney grubundaki öğrencilere Tinkercad yazılımı hakkındaki görüşlerini belirlemek için TYHÖA anketi uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilerde deney ve kontrol grupları öntest sonuçları arasında kontrol grubu lehine anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Sontest sonuçlarına göre her iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Her iki grubunda öntest ve sontest puanları arasında pozitif yönlü bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. SOGORBA dereceli puanlama ölçeği ile yapılan gözlemler sonucunda gruplardaki öğrencilerin elde ettiği puanların ortalamaları alındığında kontrol grubu ile deney grubu arasında anlamlı bir fark olmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, öntest sonuçlarına bağlı başlangıç farklarına rağmen, simülasyon tabanlı robotik kodlama eğitimi sonucunda deney ve kontrol grupları arasında sontest ve SOGORBA dereceli puanlama ölçeğinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Robotik kodlama eğitiminde kullanılan“Tinkercad”yazılımı pozitif bir yönde etkiye sahip olan ve gerçek setler kadar etkili olan bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of simulation software used in robotic coding education on students' academic achievement and circuit design skills with real sets. It was also aimed to examine students' attitudes towards the simulation software used. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. SOGORBA rating scale was created to observe the circuit design skills of the students. After the academic study, the students in the experimental and control groups were made to practice circuit design and the data were entered into the SOGORBA rubric. The research was conducted with students attending the 5th grade of a private middle school in the 2nd semester of the 2021-2022 academic year. Robotic coding trainings were implemented in a workshop environment for 5 weeks, 2 days a week. The study group consisted of 28 students in total, 14 in the experimental group and 14 in the control group. While the experimental group received robotic coding training through simulation, the students in the control group received training on real sets. The students in the experimental group were administered the TYHÖA questionnaire to determine their opinions about the Tinkercad software. In the data obtained at the end of the research, it was observed that there was a significant difference between the pretest results of the experimental and control groups in favor of the control group. According to the post-test results, it was concluded that there was no significant difference between both groups. It was concluded that there was a positive difference between the pretest and posttest scores of both groups. As a result of the observations made with the SOGORBA rubric, it was observed that there was no significant difference between the control group and the experimental group when the averages of the scores obtained by the students in the groups were taken. As a result, despite the initial differences due to the pretest results, there was no significant difference between the experimental and control groups in the posttest and SOGORBA rubric as a result of simulation-based robotic coding training. The“Tinkercad”software used in robotic coding training is an option that has a positive effect and is as effective as real sets.