Antik Çağ'da orpheus ve orpheizm
Orpheus and orpheizm in the antique era
- Tez No: 85431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ill ÖZET Antik çağın en önemli dinlerinden biri olan Orpheizm, Thraklarla özdeşleşmiştir. Kendisi de bir Thrak olan Orpheus, bu dinin olduğu kadar bütün antik çağda dinsel ve sanatsal kişiliklerinden biridir. Orpheus'a duyulan saygı, bütünüyle antik çağ dünyasında yayılmış olarak karşımıza çıkar. Orpheus'un kendisiyle özdeşleşen bu dinin yanında diğer dinlerin içinde de Orpheus önemli bir güç kaynağı olarak kabartma, heykel ve mozaiklerde yaygın olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Orpheizm, one of the most important religions of the Antiquity is related to the Thracians. As a Thracians, Orpheus was most important person of this religion as well as all the artistical phenomenons. The importance of Orpheus was all over the Antique World. ît is possible to identify the images of Orpheus on the mozaics, sculptures and the other artistical creations indeed.