Mersin ili örneğinde Türkçe konuşan 4-6 yaş arası çocuklarda konuşma hızı normatif değerlerinin belirlenmesi
Determination of normative values of speech rate in turkish speaking children aged 4-6: a case study in Mersin province
- Tez No: 854338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA UZ HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Konuşma hızı dilin temel prozodik bileşenlerinden biridir ve anlamın aktarılmasında önemli bir role sahiptir. Konuşma hızının belli bir düzeyden az veya çok olması çeşitli iletişim problemlerine yol açabilir. Konuşma hızı temelde iki yöntem kullanılarak ölçülebilir. En sık kullanılan bu hız ölçme yöntemleri konuşma hızı ve artikülasyon hızı olarak tanımlanmıştır. Konuşma ve artikülasyon hızına ilişkin referans veriler, bazı iletişim bozukluklarının ayırıcı tanısında, tedavinin planlanmasında ve sonuçların ölçülmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma Türkçe konuşan 4- 6 yaş arasındaki okulöncesi çocuklarda konuşma ve artikülasyon hızına ilişkin referans verileri belirlemek ve bu verilerin yaş, cinsiyet ve konuşma bağlamı gibi değişkenlerle ilişkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 4-6 yaş arasında tek dilli, normal gelişim gösteren 30'u kız 30'u erkek olmak üzere toplam 60 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılardan spontan konuşma ve görsel yardımıyla anlatı bağlamlarında konuşma örneği alınmış, ardından alınan konuşma örnekleri analiz edilerek konuşma hızı ve artikülasyon hızlarına ilişkin veriler analiz edilmiş; sonrasında analiz edilen veriler cinsiyet, yaş ve konuşma bağlamı değişkenleri açısından incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarında, Türkçe konuşan 4-6 yaş arası okulöncesi dönemdeki çocukların ortalama konuşma hızlarının 247,18 hece/dakika, ortalama artikülasyon hızlarının ise 291,02 hece/dakika olduğu saptanmıştır. Katılımcıların konuşma ve artikülasyon hızlarının cinsiyetler arasında anlamlı farklılıklar olmadığı, katılımcıların yaşlarıyla beraber konuşma ve artikülasyon hızı verilerinde artış olduğu, katılımcıların konuşma ve artikülasyon hızlarıyla konuşma bağlamlarının arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Speech rate is one of the basic prosodic components of language and has an important role in conveying meaning. Deviations from an optimal speech rate, either too slow or too fast, can lead to various communication problems. Speech rate can be measured using two main methods, commonly defined as overall speech rate and articulation rate. Reference data on speech and articulation rates are essential in the differential diagnosis of certain communication disorders, planning treatment, and assessing outcomes. This study was designed to determine reference data on speech and articulation rates in Turkish-speaking preschool children aged 4-6 years and to examine the relationship of these data with variables such as age, gender, and speech context. The study included a total of 60 children, 30 girls and 30 boys, aged 4-6 years, who were monolingual and exhibited normal development. Spontaneous speech samples were obtained from participants in storytelling contexts with visual aids. Subsequently, the collected speech samples were analyzed to measure speech and articulation rates. The analyzed data were then examined in terms of gender, age, and speech context variables. The results of the study revealed that the average speech rate of Turkish-speaking preschool children aged 4-6 years was 247.18 syllables per minute, and the average articulation rate was 291.02 syllables per minute. There were no significant differences in speech and articulation rates between genders. However, an increase in speech and articulation rate data was observed with participants' age, and a significant relationship between speech and articulation rates and speech contexts was identified.