Son dönem Osmanlı âlimlerinden Abdullah Şevket'in Necâtü'l-Mükellefin adlı eseri ve Hanefi ilmihal geleneğindeki yeri
The work named Necâtü'l-Mukellefin by Abdullah Şevket, one of the late Ottoman scholars, and its place in the Hanafi catechism tradition
  1. Tez No: 854339
  2. Yazar: GÖKÇEN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
İlmihaller temel inanç ve ibadet bilgileri başta olmak üzere ihtiyaca binaen ahlâk ve muamelat konularının da içerisinde yer aldığı, toplumda dini bilginin yayılması ve şekillenmesinde önemli etkileri olan kitaplardır. Yazıldıkları dönemin ilmi durumu ve toplumsal yapısı hakkında vermiş oldukları bilgiler, ilmihal türü eserleri ayrıcalıklı kılmaktadır. Bu çalışmada ilmihal kavramı, literatürdeki yeri, tarihi gelişimi, ilmihallerin birey ve toplumsal açıdan önemi üzerinde duruldu. Bu bağlamada Osmanlı döneminde büyük değişimlerin yaşandığı XIX. yüzyıl'a şahitlik etmiş Abdullah Şevket'in hayatı ve Hanefî mezhebi görüşleri esas alınarak Osmanlıca kaleme aldığı Necâtü'l-Mükellefîn ilmihalinin inceleme ve değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca aynı dönemde halka yönelik olarak Osmanlıca yazılmış Nimet-i İslâm ve Dîn-i Mübîn-i İslâm ilmihalleri içerdiği konular bakımından mukayase edilerek bu dönemde yapılan ilmî çalışamlarla ilgili literatüre katkı sunmak hedeflendi.
Özet (Çeviri)
Catechisms are books that include basic belief and worship information, as well as morality and transaction issues when needed, and have a significant impact on the dissemination and shaping of religious knowledge in society. For this reason, it was written in every period and found a wide place in literature. The information they provide about the scientific situation and social structure of the period in which they were written distinguishes catechism-type works from others. The 19th century is a period of great changes during the Ottoman period. This study consists of the examination and evaluation of Necâtü'l-Mükellefîn catechism, which he wrote in Ottoman language, based on the life of Abdullah Şevket, who witnessed such a period, and the views of the Hanafi Sect. In addition, Nimet-i İslâm and Dîn-i Mübîn-i İslâm catechisms, written in Ottoman Turkish for the public in the same period, were compared with each other in terms of the subjects they included.