Trakya'da turizm işletme belgeli tesislere yönelik talep analizi
Demand analyze of the facilities which have tourism management licence in Thrace
- Tez No: 85439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Turizm gelirleri giderek yükselen Türkiye için de turizm önemli bir gelir kaynağıdır. Gelişimini hızla devam ettirenturizm sektöründe yeni turizm alanları ve türleri oluşturulmaktadır. Artan turizm gelirleri ile ekonomik sektörler içindeki yerini almaktadır.Türkiye'de özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde sektörler turizm talebine göre belirlemiş ve buna paralel olarak turizm politikaları izlenmiştir. Özellikle bu bölgelerde turizm çeştili politikalarla teşvik edilmiştir. Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olan Trakya tarihi, kültürel ve doğal bir çok güzelliği ve özelliği bünyesinde barındırmakta ve ülke turizmine katılmaktadır. Ancak bu katılım ülkenin diğer bölgelerine ve bu bölgelerin katalım paylarına göre oldukça düşüktür. Bunun nedeni ise turizm politikasından kaynaklanmaktadır. Özellikle Ege ve Akdeniz sahillerinde teşvik edilmekte ancak Trakya bölgesinde özellikle Kırklareli'nde turizm yatırımları yeterli olmamaktadır. Turizm hareketlerinin genellikle kısa süreli olması da bunda etkilidir. İç turizm açısından değerlendirildiğinde turizm talebinin büyük kısmını İstanbul ili oluşturmakta ancak bu talep günübirlik ya da kısa süreli olmaktadır.Uzun süreli seyahatlerde ise talep diğer bölgelere kaymaktadır. Edirne ilinde turizm hareketleri özellikle Ramazan ayında ve Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı dönemlerde hareketlenmektedir. Tekirdağ ve Enez kıyılarında daha çok ikinci konutlar ve kamu kuruluşlarına dinlenme tesislerini varlığı turizm hareketlerini oluşturmaktadır. Kırklareli turizm talebini ise daha çok günübirlik seyahatler oluşturmaktadır. Doğal potansiyeli olmasına karşılık yatırımlarının yetersizliği ve ulaşım zorluğu bir engel teşkil etmektedir. TEM otayolunun açılması ise sınır kapısından olan girişleri direkt olarak İstanbul'a sevketmekte, dolayısıyla Edirne girişini engellemektedir. Bu yüzden turizm tamtamına diğer bölgeler kadar Trakya'da yer alan bu üç ilimizde de önem verilmelidir. Seyahat acentalan bu konuda daha fazla bilgilendirilmeli, tur güzargahlan içine daha ayrıntılı dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tourism is a significant source for Türkiye whose tourism incomes are getting higher. New tourism fields and types have been made out recently in tourism sector which has been developing rapidly. It has taken place in economic sectors with its increasing tourism incomes. The sectors in Mediterranean and Aegean regions had been determined according to the demand of tourism and follewed parallel tourism policies. Tourism has been promoted especially in these regions. Thrace as a gate of Türkiye which is open to Europe keeps some important historical, cultural and natural beauty features, and also it contributes to Türkiye's tourism. However, this contribution is quite less compered to the other regions of Türkiye andtheir contribution shares to the tourism of the country. The reason this is the tourism policy of Türkiye. Tourism is promotedparticularly in Mediterranean and Aegean Costs in our country but in Thrace region especially in Kırklareli the tourism investment are not sufficient. Since tourism activities do not generally last long. When it has been evaluated from the point of domestic tourism, Istanbul has met the great part of tourism demand of Türkiye. Nevertheless, this demandhas been excursional or for a short time, while in longstanding travels the demand has been diverted to the other regions.Tourism activities in Edirne have become busier especially the Ramadan and Kirkpmar Wrestling Festival. Especially the holliday houses and the facilities of government offices from tourism activities on Tekirdağ and Enez Coasts. The tourism demand of Kırklareli is formed by excursions. Although there is a natural potential, the insufficient investment and transportational difficulties are preventing the factors in this field. On the other hand, TEM (Transit Europe Motorway) has completely directed the enterings from the border to Istanbul. As a result, this has prevented entering Edirne. For this reason it should be given importance to tourism introduction of these three cities of Thrace Region. Tourism agencies should be informed more about this case and Thrace should be included more detailed in Tour Routes.