Kentsel çevre planlamasında toplam nitelik yönetim yaklaşımı
- Tez No: 85450
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇUBUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
n özet Ekonomik ve organisazyonel yetersizlikler, küreselleşme sonucu, kentlerin yeniden yapılanlanması olgusunu yerel yönetimler için çok önemli bir konuma getirmiştir. Bu çalışma, toplam nitelik yönetimini, genel, ekonomik, sosyal ve ekolojik açıdan yerel yönetimlerde uygulanmasını ortaya koymakta ve sonuçta bir model öngörmektedir. Bu çalışma, öncellikle toplam nitelik yaklaşımı hakkında genel bir bilgi vermekte. Daha sonra ise, konuyu ekonomik, sosyal, politik ve ekolojik açılardan tartışmakta, etkenleri incelemektedir. Araştırma tezi niteliğinde olan bu çalışmada, metodoloji olarak, belgesel tarama yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
m Summary As economical and organizational scarities and globalization, fact of reenginering cities grow more important for local authorities. This study exposes total quality management for local authorities within general, economic, social and ecologjc basis and at the end, it proposes a new city management model. First of all, this study gives specific information on total quality management. Next is discussion of economic, social, politics and ecologic approaches. Finally findings and implications are exposed for understanding new model process in general experience. This study is a research thesis in which is applied documentary search model as methodology.