Arteria choroidea anterior'un morfometrik ve morfolojik özellikleri
Morphometric and morphological features of arteria choroidea anterior
- Tez No: 854502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN GAYRETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Arteria carotis interna'nın dallarından biri olan arteria choroidea anterior, seyri boyunca verdiği dallar ve bu dallar sayesinde beslediği kortikal alanlar ve yapılar açısından önemli bir arterdir. Bu çalışmada arteria choroidea anterior'un morfometrik ve morfolojik özellikleri ile çevresindeki arterler ile olan ilişkisini incelemeyi hedefledik. T.C. Adli Tıp Kurumu'ndan 10'u kadın 52'si erkek olmak üzere toplam 62 taze kadavra çalışmaya dahil edildi. Arteria choroidea anterior'un proksimal ve distal bölümünün dış çap ölçümü, arteria communicans posterior'un proksimal, distal ve orta bölümünün dış çap ölçümü, arteria choroidea anterior ile arteria communicans posterior'un uzunluklarının ölçümü, arteria choroidea anterior'un dallarının her birinin arterin orijin yerine olan uzaklığının ölçümü, arteria carotis interna'nın arteria choroidea anterior'u verdiği noktadaki dış çap ölçümü gerçekleştirildi. Morfometrik ölçümler sonucunda arteria choroidea anterior'un orijin yerine göre üç ayrı, arteria cerebri posterior'un arteria communicans posterior ile olan ilişkisine göre üç ayrı tiplendirmesi yapıldı. Arteria choroidea anterior'un arteria carotis interna'dan çıktığı durum Tip 1, arteria carotis interna'nın uç dallarına ayrıldığı noktadan çıktığı durum Tip 2, arteria communicans posterior'dan çıktığı durum Tip 3 diye sınıflandırıldı. Tip 1'den 90 sayıda, Tip 2'den 25 sayıda ve Tip 3'ten 2 sayıda bulundu. Çalışmamızda arteria choroidea anterior'un arteria carotis interna'nın uç dallarına ayrıldığı noktadan çıkması literatüre oranla daha yüksek bulundu. Cinsiyetlere göre yapılan istatistiksel karşılaştırmalarda; arteria choroidea anterior'un proksimal çapının (p=0,030) ve uzunluğunun (p= 0,021) anlamlı farklılık gösterdiği bulundu. Sonuç olarak, arteria choroidea anterior'un morfometrik ve morfolojik özelliklerinin incelendiği çalışmamızda elde ettiğimiz verilerin literatüre katkıda bulunabileceğini, bu artere ve çevresindeki yapılara yönelik yapılacak cerrahi girişimlerde bunları uygulayacak kişilere faydası olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Anterior choroidal artery, one of the branches of internal carotid artery, is an important artery for the cortical areas and structures that it provides during its course and through these branches. In this study, we aimed to examine the relationship between the morphometric and morphological properties of the anterior choroidal artery and the surrounding arteries. A total of 62 fresh cadavers, including 10 females and 52 males, were included in the study from the T.C. Forensic Medical Institute. The outer diameter of the proximal and distal portions of the anterior choroidal artery was measured, as were the outer diameters of the proximal, distal and middle portions of the posterior communicating artery, the lengths of both the anterior choroidal artery and posterior communicating arteries, the distance of each of the branches of the anterior choroidal artery to the origin of the artery, and the external diameter at the point where the internal carotid artery gave the anterior choroidal artery. Morphometric measurements resulted in three different types of anterior choroidal artery, based on the relationship between posterior cerebral artery and posterior communicating artery. The anterior choroidal artery originates from the internal carotid artery (Type 1), originating from the end branches of the internal carotid artery (Type 2), originating in the posterior communicating artery (Type 3). Type 1 was found with 90 numbers, Type 2 with 25 numbers, and Type 3 with 2 numbers. In our study, anterior choroidal artery emerged from the end branches of the internal carotid artery, which is higher than literature. Statistical comparisons by sex showed significant differences in the proximal diameter (p=0,030) and length (p = 0,021) of the anterior choroidal artery. As a result, we believe that the data we obtained from our study of the morphometric and morphological properties of anterior choroidal artery could contribute to the literature, and that it could be useful for people who would apply them in surgical interventions to this artery and its surrounding structures.