Keman için yazılmış eserlerin icra tekniği ve yorum açılarından incelenmesi
Examination of the works written for the violin in terms of performance technique and interpretation
- Tez No: 854549
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TARKUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Nota basımlarındaki farklı teknik ve müzikal belirteçlerin uygulamaya yansımaları, keman eserlerinin icrasını hem teknik açıdan hem de yorumlama açısından doğrudan etkilemektedir. Keman eserlerinde; yayın, parmak numaralarının, nüansların ve diğer müzikal araçların farklı kullanımları, kemandaki icra tekniğini ve müzikal yorumu farklılaştırabilmekte, bu durumun keman eğitiminin niteliği üzerinde de etkileri olabilmektedir. Keman virtüözlerinin, doğaldır ki, seslendirdikleri eserlerin dönemine ve bestecisine ilişkin özelliklerini yansıtışlarındaki ve yorumlayışlarındaki farklılıklar da icra ve yorum seçeneklerini, dolayısıyla keman edebiyatını ve eğitimini de bir anlamda farklılaştırmakta ve zenginleştirmektedir. Keman için yazılmış eserlerin nota basımlarında ve sesli/görüntülü kayıtlanmış yorumlarındaki çeşitlilik, bu eserlerin kavranabilmesinde ve icra edilmesinde zengin birer kaynak niteliği taşımaktadır. Bu araştırmada, söz konusu bu kaynaklar arasından seçilen notasyonlar ve sesli/görüntülü kaynaklar bilimsel ve uygulamaya dönük bir yaklaşımla incelenmiş, kemandaki icraya, yoruma ve keman eğitimine ilişkin seçeneklerin ortaya konulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different technical and musical markers in sheet music and their reflections on practice directly affect the performance of violin works both technically and in terms of interpretation. In violin works; Different uses of bows, finger numbers, nuances, and other musical instruments can differentiate the performance technique and musical interpretation of the violin, which can also have effects on the quality of violin education. Naturally, the differences in the reflection and interpretation of the characteristics of the violin virtuosos regarding the period and composer of the works they perform also differentiate and enrich the performance and interpretation options, and therefore the violin literature and education. The diversity in the notation and audio/video recorded interpretations of the works written for the violin is a rich source for the comprehension and performance of these works. In this study, the notations and audio/visual sources selected from these sources were examined with a scientific and practical approach and the options, differences and results regarding the performance, interpretation and violin education in the violin were tried to be revealed.