Magnezyum ve pirit kombinasyonu ile sentetik atıksularda kromun arıtılması
Combined effects of magnesium and pyrite for removal of chromium from synthetic wastewasters
- Tez No: 854761
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pirit ve metalik magnezyumun (Mg 0 ) tekli ve ikili uygulamaları ile sentetik atıksularda Cr(VI) giderimi pH kontrolsüz olarak araştırılmıştır. pH'ın kontrol edilmediği koşullarda Mg 0 partikülleri suda çabuk oksitlendiği için kromun ancak %25'i giderilebilmiştir. Piritin kullanıldığı deneylerde ise %96 gibi yüksek bir oranda krom giderimi sağlanmıştır. Pirit ve magnezyumun eş zamanlı (pirit/Mg 0 ) ve ardışık (pirit + Mg 0 ) kombinasyonları krom gideriminde test edilmiştir. Optimum dozlarda eş zamanlı pirit/Mg 0 'un Cr(VI) giderim hızı bu metotların tekli uygulamalarından hesaplanan kümülatif giderim hızından iki kat daha yüksek bulunmuştur. Eş zamanlı kombinasyon ile kromun nihai arıtımı (> %99) ancak yüksek pirit ve magnezyum dozlarında ( 5 g/L) mümkün olmuştur. Pirit ve magnezyumun ikili uygulaması ardışık olarak gerçekleştirildiğinde ise hedeflenen krom giderim verimi (> %99) magnezyumun çok daha düşük dozlarında (0.25–0.5 g/L) sağlanmıştır. Ardışık sistemde kromun nihai artımının sağlanabilmesi için piritin yüksek dozlarda (5 g/L) uygulanması gerekmektedir. Pirit- magnezyum ile Cr(VI) giderim verimi doğrudan piritten kaynaklanan asidite miktarı ile ilişkilendirilmiştir. Pirit dozu arttıkça suya daha fazla asit salındığı için magnezyumun reaktifliği artmış ve bunun sonucu olarak da daha fazla miktarda krom giderilmiştir. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen adsorpsiyon-desorpsiyon testleri sonucunda pirit/Mg 0 ile Cr(VI)'nın Cr(III) indirgendiği ve oluşan bu ürünün de artan pH ile birlikte krom hidroksite dönüştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The removal of hexavalent chromium (Cr(VI)) by pyrite, zerovalent magnesium (Mg 0 ), and their simultaneous (pyrite/Mg 0 ) and sequential (pyrite + Mg 0 ) combinations were examined without pH control. Because metallic magnesium particles are quickly oxidized in water, the percent removal of Cr(VI) was found to be insufficient ( 5 g/L) were required to attain more 99% chromium removal efficiency. When pyrite and Mg 0 were combined sequentially, the targeted chromium removal efficiency (> %99) was achieved after 60 min with using much lower magnesium doses (0.25–0.5 g/L). However, such a high removal efficiency by sequential method could be only achieved at high pyrite doses (5 g/L). The success of pyride-Mg 0 treatment has been attributed to the acidity of pyrite. With increasing pyrite dose Mg 0 became more activated due to increasing acidity that paved the way for high removal of Cr(VI). Finally, results from adsorption- desorption tests indicated that the removal of Cr(VI) by pyrite/Mg 0 was due to oxidative- reductive reactions in which Cr(VI) is reduced to Cr(III) whereas Mg 0 is oxidized to Mg 2+ . Both Cr 3+ and Mg 2+ are subsequently precipitated to chromium and magnesium hydroxides under alkaline conditions.