Drassodes lapidosus (Araneae: Gnaphosidae) türünden elde edilen kitin ve kitosanın biyolojik aktivitelerinin araştırılması
İnvestigation of the biological activities of chitin and chitosan obtained from Drassodes lapidosus (Araneae: Gnaphosidae)
- Tez No: 854760
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Doğa da bulunan en önemli biyopolimerlerden biri de kitin ve türevleridir. Kitin ve onun bir türevi olan kitosan, biyolojik olarak uyumlu, toksik olmayan, çeşitli özellikleri sayesinde fen ve mühendisliğin birçok alanında oldukça yaygın olarak kullanılan bir üründür. Bu çalışmanın amacı Drassodes lapidosus türü örümcek kullanılarak elde edilecek olan kitin ve kitosanın antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerini belirlemektir. Antimikrobiyal özellikleri belirlemek için E. coli, S. enterica subsp. enteritica, S. aureus patojen suşları kullanılmıştır. Antioksidan özellikleri belirlemek için DPPH radikal süpürücü aktivite, Bakır (II) indirgeyici kapasite ve İndirgeme gücü ölçümü yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre D. lapidosus örümcek türü kullanılarak elde edilen kitin ve kitosan patojen suşlar üzerinde 13-16 mm çapında zonlar oluşturarak antimikrobiyal etki göstermiştir. Ayrıca çalışılan yöntemlerle önemli düzeyde antioksidan özellikler gösterdikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak D. lapidosus örümcek türü kullanılarak elde edilecek olan kitin ve kitosanın antimikrobiyal ve antioksidan gibi önemli biyolojik aktivite gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important biopolymers found in nature is chitin and its derivatives. Chitin and its derivative, chitosan, are a product that is widely used in many fields of science and engineering, thanks to its biocompatible, non-toxic and various properties. The aim of this study is to determine the antimicrobial and antioxidant properties of chitin and chitosan obtained from the Drassodes lapidosus spider. To determine antimicrobial properties, E. coli, S. enterica subsp. enteritica, S. aureus pathogenic strains were used. DPPH radical scavenging activity, Copper (II) reducing capacity and Reducing power measurement methods were used to determine antioxidant properties. According to the results obtained, chitin and chitosan obtained using the D. lapidosus spider species showed an antimicrobial effect on pathogenic strains by creating zones with a diameter of 13-16 mm. In addition, it was determined that they showed significant antioxidant properties by the methods studied. As a result, it was determined that chitin and chitosan obtained using the D. lapidosus spider species showed important biological activities such as antimicrobial and antioxidant.