Kök ur nematodlarına direnç sağlayan Mi-1 geninin bazı yerel domates genotiplerinde karakterizasyonu
Characterization of root knot nematodes resistance Mi-1 gene at some local tomato genotypes
  1. Tez No: 854856
  2. Yazar: MERYEM BİRLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Domates hem ekonomik değeri hem de gıda olarak kullanım alanlarının çok fazla olmasından dolayı tüm dünyada geniş alanlarda üretimi yapılan bir sebzedir. Kök ur nematodları domates alanlarında üretimi kısıtlayan önemli faktörlerdendir. Zararlıya karşı en etkin mücadele yöntemi dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesidir. Mi-1 geni domateste kök ur nematodlarına dayanıklılığı yöneten, dominant bir gendir. Çalışmada, bazı yerel domates genotiplerinde kök ur nematodlarına direnç sağlayan Mi-1 geninin dayanıklılık alleli araştırılmıştır.Araştırma, 2021 yıllında Şırnak Üniversitesi Ziraat Fakülteleri Bahçe Bitkileri iklim odasında ve Şırnak Üniversitesi Teknoloji ve Araştırma Merkez laboratuarında yürütülmüştür.Bu çalışma kapsamında ülkemizin farklı lokasyonlarından temin ettiğimiz 20 adet yerli domates genotipinde Mi-1 gen bölgesinin moleküler karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir.20 adet yerel domates genotipinde DNA izolasyonları yapılmıştır.Elde edilen kaliteli genomik DNA ile Mi-1 gen bölgesi PCR ile çoğaltılmıştır.Jel elektroforez tekniği ile elde edilen PCR ürünleri görsel hale getirilmiştir.Tüm genotipler Mi23 primer seti ile taranmıştır. Mi23 primer seti ile yapılan tarama sonucunda 430 bp'lik , homozigot hassas (mi/mi) tek bir bant elde edildiği görülmektedir.Çalışma sonucunda, ülkemizin farklı lokasyonlarından toplanan bir yerel domates popülasyonu, Mi-1 geni, dayanıklılık alleli yönüyle taranmıştır. Tarama sonuçları, yerel domates genotiplerde Mi-1 geninin dayanıklılık sağlayan allelinin bu genotiplerde var olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Tomato is vegetable that is produced in large areas all over the world due to it is high economic value and high food usage capacity.It is one of the important factors limiting the production of root knot nematodes in tomato fields.The most effective method of combating pests is to develop them in a durable manner.The Mi-1 gene is a dominant gene in tomato root knot nematodes. In the study, the resistance of the Mi-1 gene, which provides resistance to root knot nematodes in some local tomato genotypes, was investigated.The research was carried out in 2021 in Şırnak University Faculty of Agriculture Horticulture climatic room and Şırnak University Technology and Research Center laboratory. Within the scope of this study, molecular characterization of the Mi-1 gene region was carried out in 20 local tomato genotypes that we obtained from different locations of our country. DNA in 20 local tomato genotypes They were isolated. The Mi-1 gene region was amplified by PCR with the quality genomic DNA obtained. The PCR products obtained by gel electrophoresis technique were visualized. All genotypes were scanned with the Mi23 primer set. As a result of screening with the Mi23 primer set, a single band of 430 bp, homozygous sensitive (mi/mi) was obtained. As a result of the study, a local tomato population collected from different locations of our country was screened for the Mi-1 gene resistance allele.Screening results revealed that the resistance providing allele of the Mi-1 gene in local tomato genotypes is not present in these genotypes.