Örgütsel çevikliğin çalışma yaşam kalitesi ve yenilikçi iş davranışına etkisi: Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
The influence of organizational agility on work life quality and innovative work behaviour: A study in five-star hotels in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 854883
  2. Yazar: YUSUF GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, turizm işletmelerinde örgütsel çeviklik, çalışma yaşam kalitesi ve yenilikçi iş davranışı kavramlarının birbiriyle olan ilişkisini ve bu üç dinamik faktörü otel işletmeleri bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Örgütsel çeviklik, işletmelerin hızla değişen pazar koşullarına ve tüketici taleplerine uyum sağlama kabiliyetini; çalışma yaşam kalitesi, çalışanların memnuniyetini, motivasyonunu ve verimliliğini; yenilikçi iş davranışı ise sürekli iyileştirme ve üretken çözümler üretme kapasitesini temsil etmektedir. Bu kavramların her birinin turizm sektöründeki işletmelerin performansı, rekabet gücü ve sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerini anlamak, sektöre özgü stratejiler geliştirmek ve uygulamak için kritik önem taşımaktadır. Bu bağlamda, turizm işletmelerinde örgütsel çeviklik, çalışma yaşam kalitesi ve yenilikçi iş davranışının mevcut durumunu ortaya koyarak, bu kavramların ilişkisi ve örgütsel çevikliğin çalışma yaşam kalitesi ile yenilikçi iş davranışına etkisi üzerine kapsamlı bir anlayış geliştirmek bu çalışmanın temel amacıdır. Örgütsel çevikliğin çalışma yaşam kalitesi ile yenilikçi iş davranışına etkisinin belirlenmesi amacıyla, Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri çalışanlarının oluşturduğu evren içerisinden örneklem alınarak anket yardımıyla katılımcı görüşlerine başvurulmuştur. Tabakalı örnekleme kullanılarak ilgili otel işletmelerindeki 506 çalışanın görüşleri bu araştırmada ortaya konulmuştur. Katılımcıların ankete verdikleri cevaplar, faktör analizi, güvenirlik analizi, betimsel istatistikler, korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren otel işletmeleri çalışanlarının örgütsel çeviklik, çalışma yaşam kalitesi ve yenilikçi iş davranışı konularına ilişkin görüşleri olumludur. Örgütsel çevikliğin çalışma yaşam kalitesi ve yenilikçi iş davranışına etki ettiği yapılan analizler sonucunda ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, akademisyenlere, turizm sektörünün karar alıcılarına ve işletme yöneticilerine, konuyla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between organizational agility, work-life quality, and innovative work behaviour in tourism enterprises, and to examine these three dynamic factors within the context of hotel businesses. Organizational agility represents the ability of businesses to adapt quickly to changing market conditions and consumer demands; work-life quality encompasses employee satisfaction, motivation, and productivity; while innovative work behaviour refers to the capacity for continuous improvement and generating productive solutions. Understanding the effects of each of these concepts on the performance, competitive strength, and sustainability of businesses in the tourism sector is critical for developing and implementing sector-specific strategies. In this context, the primary goal of this work is to present the current state of organizational agility, work-life quality, and innovative work behaviour in tourism enterprises, and to develop a comprehensive understanding of the relationship between these concepts and the impact of organizational agility on work-life quality and innovative work behaviour. To determine the effect of organizational agility on work-life quality and innovative work behaviour, the study solicited the opinions of employees from five-star hotel businesses operating in Afyonkarahisar through a survey, sampling from the population of employees within these businesses. The views of 506 employees from the relevant hotel businesses were presented in this research using stratified sampling. The responses from the participants were analysed using factor analysis, reliability analysis, descriptive statistics, correlation, and regression analysis. The findings indicate that the employees of hotel businesses operating in Afyonkarahisar have positive views on organizational agility, work-life quality, and innovative work behaviour. It has been demonstrated through the analyses that organizational agility affects work-life quality and innovative work behaviour. This study offers recommendations for academics, decision-makers in the tourism sector, and business managers regarding the subject.