Duygusal zekânın görev performansına ve iş yaşam dengesine etkisi: Çalışmaya tutkunluğun düzenleyici rolü
The effect of emotional intelligence on task performance and work-life balance: The moderating role of work engagement
  1. Tez No: 854884
  2. Yazar: SEMANUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖKHAN BİTMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma; duygusal zekânın çalışanların görev performanslarına ve iş yaşam dengelerine etkisinde çalışmaya tutkunluğun düzenleyici rolünü incelemektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmış olup Ankara'da bir kamu kurumu çalışanlarından anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Bu doğrultuda çalışmaya 264 anket dahil edilmiştir. Araştırmanın sonucunda duygusal zekânın çalışanların görev performanslarını ve iş yaşam dengelerini istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, duygusal zekânın çalışanların görev performanslarına ve iş yaşam dengelerine olan olumlu etkisinde çalışmaya tutkunluğun düzenleyici rol üstlendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the moderating role of work engagement in the impact of emotional intelligence on employees' task performance and work-life balance. Quantitative research methods were employed in the study, and data were collected through surveys from employees of a public institution in Ankara. A total of 264 surveys were included in the study. The results indicate that emotional intelligence significantly and positively influences employees' task performance and work-life balance. In addition, work engagement moderates the positive effect of emotional intelligence on task performance and work life balance.