Yüksek selüloz içeren sazlıklarla beslenen su sıçanının(Arvicola amphibius) bağırsak mikrobiyotasının yeni nesildizileme teknolojisi ile araştırılması
Investigation of the gut microbiota of water voles (Arvicolaamphibius) by next-gene sequenci̇ng technology
- Tez No: 854903
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN KANKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mikrobiyota, doğum sırasında anneden geçen ve dış ortamdan farklı şekillerde vücuda alınan mikroorganizmaların kolonizasyonu sonucu oluşmaktadır. Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalar, mikrobiyotanın konağın genel sağlık koşullarının devamlılığında oldukça önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma kapsamında, yüksek selüloz içeren sazlıklarla beslenen su sıçanı (Arvicola amphibius) türüne ait bireylerin bağırsak mikrobiyotalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Ankara'nın Ayaş ilçesinden toplanan üç Arvicola amphibius örneğinin bağırsaklarından fekal örnekler alınmış ve bu örnekler fekal mikrobiyota yenil nesil dizileme yöntemi ile analiz edilmiştir. Su sıçanlarının bitkisel bir diyete sahip olmalarından kaynaklanan bu sonuçlar, bu canlıların bağırsak mikrobiyotasında bulunan selüloz parçalayıcı özelliğe sahip bakteri türlerinin belirlenmesi ve bunların ticari probiyotik ürünlerine dönüştürülmesi için gelecekte yapılacak çalışmalar için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The microbiota is formed by the colonization of microorganisms that have entered the body from the birth canal during labor and/or have entered the body in various ways from the external environment. Recent studies underscore host microbiota's significant role in maintaining the host's overall health conditions. This study aimed to determine the intestinal microbiota of individuals belonging to the water vole species (Arvicola amphibius) that feed on reeds with a high cellulose content. To achieve this, fecal samples were collected from the intestines of three Arvicola amphibius specimens from the Ayaş district of Ankara, and these samples were analyzed for fecal microbiota using next-generation sequencing. As a result, the number of operational taxonomic units from three samples was determined and the mainly of those members belonging to the orders Firmicutes and Bacteroidetes. These results suggest that the increase in the number of Bacteroides and Prevotella in vegan and vegetarian diets could be an indicator that the microbial density of these organisms consists of these species. In conclusion, Arvicola amphibius has a plant-based diet, therefore the identification of bacterial species with cellulose-degrading properties present in the gut microbiota of these animals could provide an important basis for future studies and translation into commercial probiotic products.