Substitution as a government strategy: Social assistance and radical rural movements in Brazil and India
Bir hükümet stratejisi olarak ikame: Brezilya ve Hindistan'da sosyal yardım ve radikal kırsal hareketler
- Tez No: 855008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM YÖRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, Brezilya ve Hindistan hükümetlerinin radikal toplumsal hareketlere yönelik demobilizasyon hedefli stratejilerini, ve bu stratejilerin işe yararlılığını inceliyor. Daha özelde, sosyal yardım programları ile radikal hareketlerin önderliğindeki kırsal mobilizasyon arasındaki ilişkiyi toprak meselesi bağlamında araştırıyor. Çalışmada, hükümetlerin toplumsal hareketler tarafından doğrudan talep edilmeyen belli politikaları kullanarak, bu hareketlerin tabanlarını içermek ve sindirmek gayesiyle,“ikame”isimli yeni bir strateji geliştirdiğini iddia ediyor. İkame stratejisi tabandaki şikayetleri giderirken aynı zamanda hareketler ile taban arasındaki mesafeyi açmayı hedefliyor. Yarı-deneysel bir araştırma tasarımıyla ve bu kapsamda yaratılan iki yeni veritabanı üzerinden elde edilen istatistiksel bulgulara göre, ikame stratejisi Brezilya'daki kırsal mobilizasyonun tasfiyesine yol açarken, Hindistan'da tam tersi yönde bir etkiye sebep oldu. İki vakıa arasındaki farkı yorumlamak için gerçekleştirilen niteliksel araştırma ise, Hindistan'daki toplumsal hareketin Brezilya'daki hareketten farklı olarak yardım programına karşı talepkar bir şekilde yaklaştığını; böylece hükümetin ikame olarak uygulamaya koyduğu sosyal yardım programını, mobilizasyonun sonucunda elde edilmiş bir kazanıma dönüştürdüğünü; ve bu şekilde yeni mobilizasyon avantajları elde edebildiğini gösteriyor. Genel olarak çalışma, dünyanın en büyük iki demokrasisindeki toplumsal hareketler ve hükümet politikaları arasındaki karmaşık ilişkiye ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
This study delves into how governments strategically respond to social movements, with a specific focus on Brazil and India, and whether their strategies are effective. The study analyzes the Brazilian government's use of the flagship social assistance program, Bolsa Familia, and the Indian government's use of the National Rural Employment Guarantee Act to contain rural unrest led by radical social movements like the Landless Workers' Movement and the Maoist Naxalites. The analysis introduces a third systematic government response, referred to as“substitution,”which involves delivering government policy that addresses grievances but is not demanded by the movement. The study also examines how the impact of the substitution strategy on movements' mobilization depends on their claim-making. Using two novel databases and quasi-experimental empirical designs, the study finds that both governments aimed to use these programs as a counter-insurgency measure by substituting the land rights of the rural poor. However, this strategy led to the demobilization of rural mobilization in Brazil, while the Maoists were able to gain new mobilization advantages via the program. Additional qualitative analysis indicates that the Maoists effectively framed the program as a collective action demand, transforming substitution into“concession”and reversing the program's demobilizing impact. Overall, this study sheds light on the intricate relationship between social movements and government policies in two of the world's largest democracies.